Zasoby

Poniżej zamieszczamy odnośniki do najciekawszych i najbardziej wartościowych naszym zdaniem projektów internetowych związanych z historią. Baza będzie systematycznie rozbudowywana.

Uczyć się z historii - uruchomiony we wrześniu 2005 r. serwis internetowy gromadzący i publikujący historyczne projekty edukacyjne dotyczące okupacji, doświadczenia totalitaryzmów, ludobójstwa i wysiedleń. Na stronie publikowane są również aktualności związane z edukacją historyczną. Serwis oferuje obecnie opis czterdziestu ośmiu projektów historycznych, podzielonych wg przedmiotów, metod ich realizacji, lokalizacji i grup wiekowych. Zawiera też glosariusz podstawowych pojęć historycznych, obszerną bibliografię i wykaz linków z adresami stron internetowych (polskich i zagranicznych) związanych z historią totalitaryzmów oraz edukacją historyczno-polityczną. Możliwe jest także przesyłanie własnych projektów. (#)

karta.jpg Fundacja Ośrodka KARTA niezależna organizacja pozarządowa (o statusie organizacji pożytku publicznego) , stawiająca sobie za cel dokumentowanie i upowszechnianie najnowszej historii Polski oraz Europy Wschodniej. Istnieje od 24 lat (działalność rozpoczęło pismo “Karta” wydawane w podziemiu w stanie wojennym). Od lipca 2004 Ośrodek KARTA ma status organizacji pożytku publicznego. Karta prowadzi również działalność wydawniczą (m.in. kwartalnik historyczny Karta). (#)

dsh.jpegDom Spotkań z Historią - Dom Spotkań z Historią (DSH) - miejska instytucja kultury zajmująca się upowszechnianiem wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wchodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia skutków nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią działa na bazie zasobów źródłowych gromadzonych przez Ośrodek KARTA. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, pokazy filmowe, spotkania z książką, dyskusje, seminaria naukowe. Szczególną uwagę poświęca edukacji młodzieży. Docelowo w DSH znajdzie się na stałe ekspozycja multimedialna “Oblicza totalitaryzmu”. Wystawy organizowane przez Dom można oglądać w siedzibie przy ulicy Karowej 20 i w plenerze - na skwerze u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. (#)

histmag.jpgMagazyn “Histmag” - to nie tylko pismo o kulturze i historii – ale również serwis internetowy z niusami, sondami, archiwum artykułów i obszernym forum dyskusyjnym. Obecnie magazyn zmienia formułę istnienia, jego redakcja zapowiada rozszerzenie zakresu działalności tytułu. (#)

Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką - Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” został uruchomiony przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest zbudowanie bazy danych o polskich stratach osobowych pod okupacją niemiecką II wojny światowej. Metodologia badań jest zbliżona do zasad programu „Indeks Represjonowanych” - imiennej dokumentacji represjonowanych pod okupacją sowiecką), prowadzonej od blisko dwudziestu lat przez Ośrodek KARTA. Strona oferuje dostęp do rozbudowywanej wciąż bazy. (#)

fotohistoria.jpg Fotohistoria.pl - Dom Spotkań z Historią wraz z Ośrodkiem KARTA uruchomił w grudniu 2006 edukacyjny serwis fotograficzny XX wieku. W chwili otwarcia serwis gromadził ponad 14 000 unikalnych fotografii z całego XX wieku. Podstawą serwisu są zbiory fotograficzne Ośrodka KARTA i Polskiej Agencji Prasowej. Serwis zawiera fotografie najważniejszych wydarzeń historii Polski, takich jak: wojna polsko-bolszewicka, działania Polskich Sił Zbrojnych, wydarzenia Marca`68, wprowadzenie stanu wojennego, pielgrzymki papieskie. Obejrzeć można również zdjęcia dokumentujące życie codzienne. (#)

oercommons.jpg Open Educational Resources - otwarte zasoby edukacyjne. Serwis udostępnia przygotowywane przez wykładowców materiały takie jak plany lekcji, scenariusze ćwiczeń, artykuły itp. Każdy z użytkowników może wymieniać się z innymi własnymi zasobami. Strona zrealizowana jest przez Institute for the Study of Knowledge Management in Education. (#)

Bibliografia Gender Studies - Bibliografię przygotowała Magdalena Dąbrowska (Instytut Kulturoznawstwa UMCS). Serwis oferuje adresy bibliograficzne 319 prac dostępnych w języku polskim dotyczące między innymi historii kobiet czy teorii feministycznych. (#)

Generator Zapytań Google Timeline - W czerwcu Google uruchomiło usługę pozwalającą na prezentację wyniku wyszukiwania danej frazy za pomocą osi czasu. Ułatwia ona zlokalizowanie konkretnych faktów na linii poszczególnych lat lub miesięcy w oparciu o odwołania z konkretnych stron internetowych. Niniejsza wyszukiwarka automatycznie tworzy zapytania do tego typu wyszukiwań. (#)

chnmm.jpgCenter for History and New Media na George Mason University - instytucja edukacyjna zajmująca się projektami realizowanymi na styku nauki i edukacji i historii. Niezwykle ciekawe inicjatywy i analizy teoretyczne dotyczące digital history. (#)

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.


Najnowsze komentarze

  • Michał Teodorowicz: Świetny artykuł. Cieszę si, że mogłem pomóc przy jego tworzeniu. Pozdrawiam, Michał...
  • mw: Tylko problem jest wtedy, jak instytucja decyduje się na wprowadzenie tych innowacyjnych rozwiązań, nie...
  • Pawel: Ksiazka tradycyjna, uzupelniona o e-book, to doskonale rozwiazanie dla wspolczesnego, mobilnego czlowieka....
  • Michał: Teraz można powiedzieć że dyskriminowani będą mężczyźni m.in. dlatego że nie mają muzeum...
  • Michał: Nie bardzo rozumiem użycie terminu” skrajny teocentryzm” odnośnie średniowiecza.To oczywiste...

Kategorie

Polecamy Archeowieści