• 152.

  Wykorzystanie zbiorów MOMA w hasłach Wikipedii

  https://edizionicafoscari.unive.it/media/pdf/journals/magazen/2020/2/iss-1-2-2020_L3fj0Mo.pdf#page=94

  Autorki opracowania analizują wykorzystanie zdigitalizowanych zbiorów Metropolitan Museum of Art (MOMA) w Wikipedii. Muzeum udostępniło w Wikimedia Commons ponad 360 tys. obiektów, z których autorki wyodrębniły 169 obrazów wykorzystywanych do ilustracji haseł w języku angielskim, generujących miesięcznie około 2 mln odsłon. Okazało się, że 43 proc. tych obiektów opublikowano w hasłach niezwiązanych ze sztuką. Autorki opisują modele "konsumpcji" cyfrowego dziedzictwa przez użytkowników Wikipedii oraz podkreślają, że Wikipedia jest ważnym kanałem upowszechniania zbiorów dziedzictwa i demokratyzującym dostęp do nich, ułatwiając korzystanie z nich także poza kontekstem sztuki (autorki określają je jako użycie "utylitarne" i "hedonistyczne"). #muzea

  Navarrete, T., & Villaespesa, E. (2020). Digital Heritage Consumption: The Case of the Metropolitan Museum of Art. magazén.

  Dodane przez: mw | 2021-01-20 | Udostępnij na Facebooku | Udostępnij na Twitterze
  Jeśli nie chcesz pominąć nowych wpisów, subskrybuj kanał RSS lub newsletter. Newsletter wysyłany jest co tydzień w piątek, znajdziesz w nim podsumowanie ostatnio dodanych wpisów i nowe treści, których nie ma na stronie.