Historia i Media

Podstawowe informacje o stronie

Relacje między historią a mediami, kultura historyczna, oddolne inicjatywy edukacyjne, nowe kierunki w humanistyce, potencjał digital history i digital humanities - to treść projektu Historia i Media. Więcej »

Newsletter

wysyłany kilka razy w miesiącu

Subskrypcja newslettera to najprostszy sposób na otrzymywanie informacji o nowych publikacjach, konferencjach i zasobach internetowych związanych z tematyką serwisu.

W druku

książki i czasopisma »

Tematem najnowszego numeru czasopisma Res Publica Nowa (3/2009) jest śmierć historii. Ta dość radykalna teza jest punktem wyjścia do rozważań na temat obecności historii we współczesnych społeczeństwach oraz jej relacji z pamięcią, kulturą i systemem państwowej edukacji.

 

Linki

Poniżej znajdują się odnośniki do interesujących z punktu widzenia zagadnień digital humanities stron internetowych oraz do serwisów partnerskich. Nie jest to zestaw pełny, odpowiedni katalog powinien dopiero zostać przygotowany. Sugestie dotyczące rozbudowy bazy linków można przesyłać za pomocą formularza.

Strony partnerskie:
Archeowieścinajpopularniejszy polski blog historyczny
Archiwistyka.plpierwszy archiwistyczny serwis branżowy
Edunews.plPortal o nowoczesnej edukacji
wiedzaiedukacja.euświat wirtualnej nauki
knhs.hist.uj.edu.plKoło Naukowe Historyków Studentów UJ

Polskie blogi

Pracownia 54 – Serwis poświęcony refleksji nad (nowymi) mediami, edukacji medialnej oraz przemianom współczesnej kultury w oparciu o nowe narzędzia komunikowania.

Kultura 2.0 – Blog “Kultura 2.0″ jest częścią projektu “Kultura 2.0″ (w jego skład wchodzi jeszcze konferencja “Kultura 2.0. Media – sztuka- dziedzictwo. Cyfrowy wymiar przyszłości” oraz “Raport”), którego celem jest systematyczna refleksja nad zmianami, jakie zachodzą w kulturze pod wpływem rozwoju technologii cyfrowych.

Wirtualna Informacja – Okiem Młodego Badacza – blog Grzegorza Gmiterka, asystenta w Zakładzie Bibliotekarstwa, Książki Współczesnej i Innych Środków Przekazu w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie.

Ciekawsza strona historii – blog historyczny dostępny w serwisie blox.pl

Socjologia Internetu – blog Marty Klimowicz, analizy schematów funkcjonowania blogów i społeczności internetowych – także w Polsce.

Antymatrix – blog Edwina Bendyka o zjawiskach na styku nauki, życia społecznego i nowych mediów.

HIPERbLOG – blog Grzegorza Stunży – krytycznie o edukacji medialnej.

Biblioteka 2.0 – blog społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych.

Straszna sztuka – blog Izy Kowalczyk: sztuka, media, historia, gender.

Blog Ali – jeden z najciekawszych blogów historycznych w polskim internecie. Przeszłość opisywana za pomocą interesujących cytatów z historycznych relacji i opracowań, w tle dyskusje o wierze, sztuce i języku.

Monika Jędralska – blog niestereotypowego bibliotekarza ekstrawertyka. Monika Jędralska jest redaktorem/koordynatorem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Polskie portale i pisma

Wiedza i Edukacja – Wiedza i Edukacja to projekt internetowy poświęcony uczeniu się i tworzeniu różnych form wiedzy: naukowej, filozoficznej, artystycznej i edukacyjnej, utworzony na kanwie czasopisma internetowego: „Kultura i Historia” istniejącego od 2001 roku.

Techsty – Techsty poświecone są związkom literatury z mediami komputerowymi. Cybertekst, teoria hipertekstu, nowe gatunki sztuki cyfrowej.

Obieg – Witryna czasopisma Obieg wydawanego przez CSW Zamek Ujazdowski. Wiele artykułów o relacjach między sztuką a historią.

Lektury Reportera – projekt Macieja Lewandowskiego poświęcony dziennikarstwu.

Do.org.pl – prawdziwy polski serwis dziennikarstwa obywatelskiego. Odtrutka na tabloidowy styl opisywania rzeczywistości, z jakim mamy do czynienia na najpopularniejszych portalach w Polsce.

[baza linków jest rozbudowywana, wkrótce zestaw anglojęzycznych odnośników]

pixelstats trackingpixel
 

Patronat

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

 

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.