Jak zrobić czasopismo o cyfrowej humanistyce?
Journal of Digital Humanities (JDH) to publikowane w formule otwartego dostępu recenzowane czasopismo naukowe, poświęcone najciekawszym problemom i projektom cyfrowej humanistyki. Wydawcą kwartalnika jest Roy Rosenzweig Center for History and New Media. Treść wszystkich artykułów publikowana jest na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa. Warto zapoznać się z tym czasopismem nie tylko ze względu na publikowane tam artykuły – pismo działa na zupełnie innych zasadach niż tradycyjne czasopisma naukowe i chyba bardziej przystaje do sytuacji, w której coraz większą część komunikacji naukowej czy obiegu idei w humanistyce i naukach społecznych przejmuje internet – społeczności wirtualne (np. HASTAC) czy blogosfera.
Jak wygląda proces publikacji w JDH? Przede wszystkim czasopismo nie publikuje standardowych artykułów naukowych, koncentrując się raczej na treściach publikowanych niezależnie w internecie przez badaczy zajmujących się humanistyką cyfrową:
The content of the Journal of Digital Humanities comes directly from the work that digital humanists around the world produce and share on the open web; there is no formal submission process
Daniel Cohen, który jest jednym z redaktorów pisma, na swoim blogu jakiś czas temu opublikował notkę, w której opisywał nowy, wyłącznie internetowy format publikacji naukowej (blessay). Nazwa jest tu sprawą drugorzędną, ważniejsze są cechy takiego gatunku pisarstwa naukowego, dostosowujące go do wymagań komunikacji internetowej, np: objętość 1-3 tys. słów, linki zamiast przypisów, inspiracja tekstami naukowymi, ale odrzucenie bardzo specjalistycznego języka, forma dostosowana do czytania także na urządzeniach mobilnych itp.
Kiedy obieg informacji i idei przybiera taką formę, zmienić się musi też forma czasopisma. Journal of Digital Humanities republikuje dostępne już w internecie teksty, których autorzy rejestrują swoje blogi w katalogu projektu Digital Humanities Now. Agregowane treści przeglądane są przez redaktorów, którzy wybierają najbardziej istotne z nich do republikacji na stronach czasopisma (czasem w nieco zmodyfikowanej, uzupełnionej czy przeredagowanej wersji).
W kwietniu Emanuel Kulczycki zaproponował stworzenie czasopisma naukowego poświęconego otwartej nauce i otwartej kulturze:
Mi chodzi natomiast o takie czasopismo, które swoją postawą (używana platforma, licencje) oraz jakością (międzynarodowe i międzydziedzinowe towarzystwo) będzie pokazywało, że nie tylko warto włączyć się w pracę nad ideą otwartości, ale również warto zająć się tym zagadnieniem jako przedmiotem badań. Bo przecież potrzeba nam badań nad konsekwencjami otwartości! Takie czasopismo nie ma być „tubą” jednej grupy (np. pracowników informacji naukowej, czy chemików), ale ma właśnie ukazywać główne zagadnienie z różnych perspektyw.
Myślę, że takie czasopismo mogłoby powielić model wykorzystany przez Journal of Digital Humanities.
Pozostańmy w kontakcie! Zachęcamy do subskrybcji newslettera oraz korzystania z profilu Historia i Media na Facebooku i Twitterze.