Blogi jako element dyskursu naukowego (analiza)

Zachęcam do zapoznania się z artykułem z czasopisma PLoS ONE (nr. 7/5) poświęconym blogowaniu naukowemu. Autorzy tekstu Research Blogs and the Discussion of Scholarly Information analizują blogowe teksty i dyskusje agregowane w ramach serwisu ResearchBlogging.org i badają, w jaki sposób treść artykułów naukowych funkcjonuje w naukowej blogosferze. Analizie poddano 126 blogów pisanych przez 135 autorów, reprezentujących głównie nauki biologiczne.

Autorzy opracowania przekonują, że blogi naukowe mogą zwiększyć transparentność procesu naukowego. Publikowane tam notki stają się formą nieformalnych recenzji opublikowanych już prac (post-publication peer-review).

We wstępie do artykułu z PLoS ONE czytamy:

Sieć pozwoliła na wykształcenie się nowych form dyskursu naukowego. Narzędzia Web 2.0 udostępniły badaczom szybsze, mniej formale sposoby dyskusji w ramach społeczności naukowej i poza nią. Niestety, większość zasobów naukowych tworzonych w Sieci nie jest uwzględniana w aktualnych akademickich systemach naukometrycznych, uznających jedynie prace publikowane w konwencjonalnej formie.

Aktywność blogowa jest więc wciąż domeną tych autorów, których motywacją do pisania o badaniach nie są jedynie punkty za pulikację tekstów w często niszowych i nie zawsze latwo dostępnych czasopismach.

Wersja do czytania offline:
Pobierz PDF
Pobierz ePub
Pobierz mobi


• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.

  1. mw pisze:

    „Opublikowana niedawno w piśmie PLoS ONE praca zademonstrowała zaś, jak najlepiej pisać o badaniach tak, żeby zainteresowało się nią jak najwięcej rzeczonych blogerów. Otóż wystarczy po prostu napisać pracę naukową o blogerach właśnie.”

    http://nicprostszego.natemat.pl/16549,naukowo-o-blogerach

Dodaj komentarz