Z warsztatu transnarodowej historii (zaproszenie)
W dniach od 13 do 15 września 2012 roku odbędzie się w Krakowie Drugi Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski: Polska w Europie Środkowej.
W ramach Kongresu, 12 września odbędzie się Forum Doktoranckie – warsztaty dla młodych naukowców, zajmujących sie historycznymi aspektami Polish studies. Jego celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z prowadzonymi badaniami oraz dyskusja o metodach pracy historyka i problemach z tym związanych.
Coraz więcej zwolenników zyskuje postulat, by o historii nie myśleć i nie pisać w narodowych granicach, lecz transnarodowo. Ważną inspirację stanowi w tym wypadku cały szereg konceptów teoretycznych i metodologicznych pomocnych w przezwyciężaniu problemów, jakie rodzi narodowo pojmowana historiografia. Do nich zaliczyć możemy miedzy innymi histoire croisée, entangled history czy też historię podzieloną. W centrum zainteresowania tego nurtu badań historycznych znalazły się procesy transferu i powiązań miedzy zjawiskami lub aktorami funkcjonującymi w różnych, lokalnych, regionalnych czy narodowych kontekstach.
Młodzi badacze i badaczki polskiej historii chętnie przyswajają te nowe propozycje teoretyczne, ponieważ są one szczególnie przydatne w podejmowanych przez nich badaniach nad historią szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej. Przyjęcie tej perspektywy badawczej rodzi jednak problem zasadniczy: obszerna literatura teoretyczna na temat transnarodowości często nie daje satysfakcjonujących odpowiedzi na pytanie o metodologiczne rozwiązania, które pozwoliłyby wcielić teoretyczne założenia do własnych poszukiwań i badań.
Właśnie ta kwestia będzie tematem przewodnim naszej dyskusji. Centralne pytanie będzie dotyczyć warsztatu niezbędnego w badaniach nad historycznymi fenomenami w kontekście transnarodowych powiązaniach, min. procedur badawczych, narzędzi analitycznych (takich jak dyskurs, network) oraz źródeł pozwalających na postawienie pytań o transnarodowy wymiar badanych zjawisk. Ponadto, na ile materiał źródłowy pozwala formułować transnarodowe pytania badawcze? Czy istnieją granice badań transnarodowych i czy takie badania są potrzebne współczesnej historiografii?
Sformułowane powyżej pytania chcemy przedyskutować w kontekście projektów doktorskich prezentowanych na spotkaniu. Zapraszamy doktorantki i doktorantów zajmujących się historią transnarodową, a zwłaszcza procesami transferu kulturowego i naukowego oraz zjawiskami migracji do nadsyłania zgłoszeń z propozycjami wystąpień na naszym warsztacie.
Zgłoszenie w formie tekstu zawierającego maksymalnie 3000 znaków wraz z krótkim życiorysem prosimy przesyłać do 28 lutego 2012 na adres:
Katharina Kreuder-Sonnen: [email protected] lub
Iwona Dadej: [email protected]
Językiem obrad jest język polski i angielski. Podczas warsztatu nie przewidujemy tłumaczenia symultanicznego. Dla każdego wystąpienia przewidujemy około 20 minut.
Organizatorki starają się się o finansowanie warsztatu, które by zapewniło częściowy zwrot kosztów podroży i noclegów osobom uczestniczącym w warsztacie.
Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:
Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.
• • •
Kategorie: Wydarzenia
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze