Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

#Occupy Archive

17 września na dolnym Manhattanie nieopodal Wall Street zorganizowano demonstrację (Occupy Wall Street), podczas której około tysiąca protestujących domagało się wyciągnięcia konsekwencji wobec instytucji finansowych odpowiedzialnych za globalny kryzys i żądało nowej polityki rozwiązującej problem bezrobocia i rosnącego zadłużenia amerykańskiego społeczeństwa. Wydarzenia w Nowym Jorku zainspirowały setki podobnych wystąpień na całym świecie (Occupy movement).

Ponieważ ruch oburzonych nie zaistniałby bez internetu, prowadzone w przyszłości badania nad tym zjawiskiem wymagać będą wykorzystania źródeł internetowych. Stąd też nowa inicjatywa Center for History and New Media#Occupy Archive. CHNM, mające na swoim koncie podobne projekty archiwalne eksplorujące niemal na bieżąco wydarzenia z najbliższej przyszłości (m.in. zamachy z 11 września 2001 roku czy kataklizmy wywołane na południu USA przez huragany Katrina i Rita w 2005) jeszcze raz postanowiło zadbać o zbudowanie korpusu źródeł dla przyszłych historyków. W nowym projekcie gromadzone są m.in. publikowane w internecie teksty wystąpień i postulatów oburzonych, kopie stron internetowych czy forów, w ramach których komunikują się ze sobą protestujący, zrzuty wybranych profili z Facebooka, fotografie cyfrowe dokumentujące demonstracje.

Twórcy projektu akceptują jedynie materiały dostępne w licencji Creative Commons, tak aby w przyszłości kwestie związane z prawem autorskim nie blokowały rozwoju archiwum ani możliwości swobodnego z niego korzystania.

Fotografia: demonstracja na Broadwayu, autor seth_schneider, CC-BY-SA-NC

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Archiwa i dziedzictwo Internet

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy