Najstarsze numery „Scientific American” dostępne za darmo

Do 30 listopada na stronie nature.com można bezpłatnie korzystać z numerów „Scientific American” z lat 1845-1909.

„Scientific American” to amerykański magazyn popularnonaukowy wydawany nieprzerwanie od 166 lat. Niedawno został w całości zdigitalizowany. Zasoby podzielono na pięć kolekcji, obejmujących numery odpowiednio z lat 1845-1909, 1910-1947, 1948-1992, 1993-2005 i od 2006. Każdy artykuł jest dostępny w formacie PDF.

Do 30 listopada na stronie nature.com („Scientific American” należy do Nature Publishing Group) można za darmo korzystać z numerów z najstarszej kolekcji, obejmującej ponad 75 tys. tekstów. Z punktu widzenia historii nauki ich wartość jest niebagatelna. To właśnie na łamach tego magazynu ukazały się m.in. jedne z pierwszych artykułów o projekcie telefonu autorstwa Alexandra Grahama Bella czy o udoskonalenia żarówki przez Thomasa Edisona. Czasopismo odegrało też ważną rolę w kształtowaniu się amerykańskiego prawa patentowego.

Decyzja wydawcy, aby bezpłatnie udostępniać najstarsze artykuły z „Scientific Amercian” jedynie do 30 listopada, to typowa reklamowa przynęta, która ma zachęcić do wykupienia dostępu do pozostałych kolekcji. Warto dodać, że część numerów tego zasłużonego magazynu i tak będzie dostępna bezpłatnie. Przykładowo, egzemplarze z lat 1846-1869 można odnaleźć w bibliotece cyfrowej Cornell University.

• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.

Dodaj komentarz