Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Medieval Lands, czyli o powrocie z historycznego niebytu

Medieval Lands. A prosopography of medieval European noble and royal families to duża baza informacji na temat średniowiecznych dynastii. Robi wrażenie swoim rozmachem, trzeba jednak z niej korzystać bardzo ostrożnie. Na przykładzie Polski widać, że może być to furtka, przez którą fałszywe informacje po ponad stu latach niebytu powrócą do obiegu.

W 2001 roku grupa brytyjskich genealogów i historyków założyła Foundation for Medieval Genealogy (FMG). W styczniu następnego roku została zarejestrowana jako organizacja non-profit. Fundacja uruchomiła kilka projektów, z których najciekawszy to Medieval Lands. A prosopography of medieval European noble and royal families.

To przedsięwzięcie ma być zbiorem genealogii średniowiecznych dynastii i rodzin możnowładczych z Europy, północnej Afryki i zachodniej Azji. Projekt ruszył w 2006 roku i robi duże wrażenie. Autor, Charles Cawley, stara się bazować na źródłach, podając w przypisach odpowiednie cytaty w oryginalnych językach (czyli zazwyczaj po łacinie), oraz na opracowaniach naukowych. To niewątpliwie duży atut.

Mimo to, z „Medieval Lands” trzeba korzystać bardzo ostrożnie. O ile zestawienia rodów z Wysp Brytyjskich czy Europy Zachodniej robią wrażenia solidnych, to w przypadku Polski jest bardzo przeciętnie. Przykładem mogą być informacje o poprzednikach Mieszka I. Jego pradziad Siemowit miał umrzeć w 892 roku, dziad Leszek w 921 roku, a żoną Siemomysła miała być niejaka Gorka. Problem w tym, że informacje te do naukowego niebytu w 1895 roku odesłał Oswald Balzer, autor znakomitej Genealogii Piastów, i szkoda, że po ponad stu latach wracają do szerszego obiegu. Ryzyko jest spore, bo „Medieval Lands” jest dość popularnym źródłem informacji. Wystarczy powiedzieć, że figuruje w bibliografii kilku tysięcy haseł na Wikipedii.

Prawdopodobnie w miarę upływu czasu błędy będą korygowane, nie zmienia to faktu, że Medieval Lands pod względem wiarygodności dzielą lata świetlne od Henry Project, innej, skromniejszej i zakrojonej na mniejszą skalę inicjatywy związanej ze średniowieczną genealogią. Widać, że czasami lepiej rzetelnie zagospodarować niewielką działkę, niż próbować od razu ogarnąć ogrom informacji.

Póki co, Medieval Lands to niewątpliwie użyteczne baza, zwłaszcza z zakresu genealogii dynastii i rodów możnowładczych z Europy Zachodniej, do której jednak trzeba podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy