Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Raduraksti, czyli genealogia po łotewsku

Część ziem dzisiejszej Łotwy znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z tego powodu (ale nie tylko) polskich badaczy może zainteresować projekt „Raduraksti”, uruchomiony w 2006 roku przez Łotewskie Państwowe Archiwum Historyczne (Latvijas Valsts vēstures arhīvs). To biblioteka cyfrowa, oferująca szereg dokumentów, głównie o charakterze genealogicznym. Koszty realizacji tego projektu w latach 2006-2008 wyniosły ponad 355 tys. euro.

W 2007 roku materiały zaczęto udostępniać on-line na stronie www.lvva-raduraksti.lv. Najpierw zdigitalizowano księgi metrykalne różnych wyznań (katolicy, ewangelicy, grekokatolicy, prawosławni, żydzi, itd.), następnie baza wzbogaciła się o materiały z rosyjskiego spisu ludności z 1897 roku oraz wcześniejsze z tzw. rewizji (najstarsze z końca XVIII wieku).

Wśród celów projektu „Raduraksti” (Genealogia) wymienia się pomoc dla osób prowadzących badania genealogiczne i zapewnienie nieograniczonego dostępu do materiałów archiwalnych. Niewątpliwą zaletą „Raduraksti” jest zgromadzenie źródeł genealogicznych w jednym miejscu. Warto, jeżeli w Polsce dojdzie do masowej digitalizacji ksiąg metrykalnych, pójść tym śladem, a nie rozpraszać je na kilka czy kilkanaście bibliotek cyfrowych.

Do skorzystania z zasobów cyfrowych Łotewskiego Państwowego Archiwum Historycznego konieczne jest założenie konta.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy