Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Dialog pamięci historycznych w Europie Środkowo-Wschodniej

Zbrodnia katyńska, mord w Jedwabnem, rosyjska wojna ojczyźniana to niektóre z tematów cyklu debat poświęconych pamięci historycznej w naszym regionie, który rozpoczyna się 14 października w Wilnie. Uczestnikami dyskusji będą historycy polscy, litewscy, białoruscy, ukraińscy i rosyjscy Organizatorami jest Instytut Historii Litwy Litewskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski. Debaty odbywać się będą w Wilnie i Warszawie. Ostatnie ze spotkań przewidziane jest w czerwcu 2012 roku.

Celem całego cyklu jest zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na wspólną historię i zrozumienie racji przedstawicieli poszczególnych krajów. Organizatorom zależy przede wszystkim na stworzeniu forum, na którym zaprezentowane zostaną problemy trudne, niekiedy zatruwające wzajemne stosunki między naszymi narodami. Według organizatorów cyklu debat najważniejsze jest zapoznanie ich uczestników z wrażliwością historyczną właściwą Polakom, Litwinom, Białorusinom, Ukraińcom i Rosjanom po to, aby rozmawiając o wspólnej historii wzajemnie się nie ranić w sposób często nieświadomy. Ze strony polskiej swoje wykłady zaprezentują m.in. Krzysztof Pomian, Jan Kieniewicz, Adam Michnik, Robert Kostro i Igor Kąkolewski.

Program debat przewiduje poruszenie kilkunastu kontrowersyjnych zagadnień. Pierwsze spotkanie wileńskie dotyczyć będzie koncepcji ULB (Ukraina-Litwa-Białoruś) w myśli politycznej Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego. Podczas kolejnych spotkań podjęte zostaną m.in. kontrowersyjne kwestie „okupacji Wilna” przez Polskę w okresie międzywojennym, pozycji Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej przed rozbiorami. W Wilnie będzie też mowa o sposobie przedstawienia wielonarodowego charakteru państwa polskiego na przestrzeni dziejów w projektowanej właśnie ekspozycji stałej Muzeum Historii Polski. Na koniec w czerwcu 2012 roku zorganizowana zostanie debata podsumowująca, a cały program ma ukoronować wydanie książki w językach polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.

Źródło: Muzeum Historii Polski

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Wydarzenia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
http://polacynawschodzie.pl/