Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (10.09.2011) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

JSTOR: darmowy dostęp do 500 tys. artykułów naukowych

Od 6 września JSTOR rozpoczyna udostępnianie w swoim systemie artykułów z czasopism naukowych opublikowanych przed rokiem 1923 (dla czasopism amerykańskich) i 1870 (dla pozostałych). Korzystanie z tych tekstów nie wymaga żadnej rejestracji i jest darmowe.

Osoby korzystające z opublikowanych w ten sposób zasobów mają prawo każdy artykuł ściągnąć na dysk, republikować lub wykorzystać w każdy inny – ale niekomercyjny – sposób.

Krok JSTOR może być odczytywany jako zdecydowana odpowiedź na działania Aarona Swartza, który nie tak dawno wykradł z baz tego wydawcy prawie 5 mln. artykułów i republikował je w sieciach P2P, a wcześniej zwracał uwagę na problem blokowania dostępu do treści naukowych z domeny publicznej. JSTOR przekonuje jednak, że uwolnienie treści czasopism z domeny publicznej było planowane jeszcze przed akcją Swartza i zamieszaniem, które ono wywołało: To nie bezpośrednia reakcja na sprawę Swartza i Maxwella, ale ostatnie wypadki odcisnęły swoje piętno na naszych planach.

Dlaczego JSTOR nie udostępnia za darmo wszystkich artykułów z domeny publicznej? Nie jesteśmy przekonani, że tylko dlatego, że coś jest w domenie publicznej, może być zawsze dostępne bezpłatnie. Istnieją koszty związane z organizacją, digitalizacją, publikowaniem, zabezpieczaniem oraz szerokim wachlarzem usług, niezbędnych do tego, aby te treści mogły dotrzeć do tych, którzy chcą z nich skorzystać.

Udostępnione za darmo artykuły to 6 proc. wszystkich zasobów JSTOR.

Wersja do czytania offline:
Pobierz PDF
Pobierz ePub
Pobierz mobi


• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.