Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (24.06, 2011) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Digging into Data Challenge 2011

The next big idea in language, history and the arts? Data – tak pod koniec zeszłego roku New York Times opisywał nowy trend w cyfrowej humanistyce. Zasoby danych gromadzone w ramach nowych projektów digitalizacyjnych czy generowane w internecie wymagają nowych narzędzi do ich analizowania i wykorzystywania w badaniach. Digging into Data Challenge to konkurs grantowy finansujący budowanie tego typu rozwiązań.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku. Wzięło w niej udział ponad 90 międzynarodowych zespołów, spośród których osiem uzyskało finansowanie na realizację swoich propozycji. W tym roku drugą odsłonę konkursu zainaugurowano dwudniową konferencją, zorganizowaną na początku czerwca w Waszyngtonie. Jej głównym elementem była dyskusja nad projektami nagrodzonymi dwa lata wcześniej. Na konferencji obecni byli m.in. twórcy szeroko dyskutowanego dziś narzędzia Google Ngram Viewer – Erez Lieberman i Jean-Baptiste Michel.

Warto przyjrzeć się projektom, które uzyskały wsparcie DiD w 2009 roku. Ich tematyka oraz rodzaj danych, na jakich operują jest bardzo zróżnicowana. SALAMI (Structural Analysis of Large Amounts of Music Information) to projekt budowy metodologii i narzędzi (które będą udostępnione na zasadach otwartego źródła) do strukturalnej analizy dużych zestawów próbek dźwiękowych. Twórcy projektując to rozwiązanie bazują m.in. na około 350 tys. nagrań z Internet Archive (18 godzin muzyki z domeny publicznej). Mining a Year of Speech to prowadzony na Oxfordzie projekt stworzenia dźwiękowego korpusu języka angielskiego (opartego o mowę potoczną) i udostępnienia go w internecie jako przeszukiwalnej bazy danych.

Dzięki DiD wsparcie uzyskały także projekty archiwalne i historyczne. Baza With Criminal Intent pozwala na analizowanie treści akt i orzeczeń 200 tys. procesów sądowych (127 milionów słów) zgromadzonych w centralnym sądzie kryminalnym Old Bailey w Londynie. Digging into the Enlightenment: Mapping the Republic of Letters wizualizuje zjawisko rzeczpospolitej uczonych, obrazując rozprzestrzenianie się oświeceniowych idei i wymianę poglądów wśród XVIII-wiecznych intelektualistów. Podobnie w przypadku projektu Railroads and the Making of Modern America—Tools for Spatio-Temporal Correlation, Analysis, and Visualization, gdzie stworzono aplikację sieciową wizualizującą zmiany społeczne, dokonujące się w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych pod wpływem rozwoju sieci kolejowej.

Alastair Dunning z JISC, brytyjskiej instytucji wspierającej wykorzystywanie technologii informacyjnych w edukacji i badaniach, organizatorze Digging into Data Challenge, tak opisuje cel tej inicjatywy: To, co chcieliśmy zrobić to namówić do współpracy humanistów, bibliotekarzy i informatyków i zacząć korzystać z tych wszystkich [digitalizowanych] dokumentów. Możemy zadawać nowe pytania i możemy zadawać stare pytania w nowy sposób. Zamiast badać jeden na trzy miliony dokumentów mogą oni analizować wszystkie trzy miliony.

Aplikacje w tegorocznej edycji Digging into Data Challenge przyjmowane były do 16 czerwca.

Grafika przedstawia fragment wizualizacji rozwoju sieci kolejowej w Nebrasce w latach 1865-1886, dostępnej na tej stronie.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Narzędzia Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Warsztat badacza komunikacji