ART-Dok Polska: otwarte repozytorium publikacji z dziedziny historii sztuki
Celem projektu ART-Dok Polska jest budowa polskiej kolekcji w ramach największego na świecie otwartego repozytorium naukowych publikacji z dziedziny historii sztuki ART-Dok prowadzonego przez Universitätsbibliothek Heidelberg.
Obecny etap (2010) ma charakter pilotażowy: dzięki współpracy z Komitetem Nauk o Sztuce PAN zdigitalizowane zostaną m.in. wybrane artykuły z „Rocznika Historii Sztuki”. Publikacja w bezpłatnej międzynarodowej bazie nie tylko ułatwi transfer wiedzy, ale także przyczyni się do wprowadzenia polskiej kultury i nauki w światowy obieg.
ART-Dok – część wirtualnej biblioteki historii sztuki arthistoricum.net – jest udostępniane przez Universitätsbibliothek Heidelberg w ramach specjalnego profilu zbiorów z historii sztuki. Serwer oferuje możliwość publikowania prac w internecie według zasad Open Access. Każdy artykuł jest archiwizowany pod unikalnym stałym adresem, dzięki czemu może być wyszukiwany w internecie (np. Google, Google Scholar) oraz różnych katalogach bibliotek, w tym popularnym artlibraries.net – Virtual Catalogue for Art History, Bielefeld Academic Search Engine (BASE – naukowa wyszukiwarka uczestniczącą w projekcie UE Projekt Digital Repository Infrastructure Vision for European Research – DRIVER) oraz Karlsruher Virtueller Katalog (KVK).
Blog: www.art-dok.pl
Koordynator projektu: Collegium Artium
Partnerzy: Universitätsbibliothek Heidelberg, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Fundacja BRE-Banku
Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:
Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.
• • •
Kategorie: Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Zobacz też
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze