Dyskusja: Jak dziś mówić i pisać o dziedzictwie?

link

Międzynarodowe Centrum Kultury i Zamek Królewski w Warszawie zapraszają 10 grudnia o godz. 12.00 do Arkad Kubickiego na dyskusję zatytułowaną Jak dziś mówić i pisać o dziedzictwie? Wezmą w niej udział profesor Maria Poprzęcka, profesor Andrzej Rottermund oraz profesor Jacek Purchla, a ich rozmowę poprowadzi redaktor Hanna Maria Giza. Spotkanie jest zainspirowane wydaniem pierwszego numeru kwartalnika HERITO, którego fragmenty można zobaczyć także w formie elektronicznej.

Dziedzictwo jako obszar wiedzy i praktyki wyłoniło się z dyscyplin takich jak historia, historia sztuki. Tym co je od nich wyraźnie odróżnia to fakt, że jest domeną nie przeszłości, ale teraźniejszości i przyszłości. — Ale tak naprawdę, czym jest dziedzictwo? I czyją jest domeną?

Tak się składa, że zaproszeni do rozmowy goście sami reprezentują wspomnianą ewolucję – są naukowcami w dziedzinach historii sztuki, muzeologii, ale poświęcają się także refleksji nad dziedzictwem i jego miejscem w szeroko rozumianej kulturze.
Jeżeli dziedzictwo jest częścią teraźniejszości to zapewne podlega wszystkim właściwym jej tendencjom, obecnym w niej oddziaływaniom i presjom. Globalizacja, komercjalizacja, instrumentalizacja, banalizacja… last but not least polityka. — Do czego nam jest dziedzictwo potrzebne, jak go „używamy”?

Dziedzictwo to my — w tym także sensie, że jest fundamentem tożsamości. Czy naszą tożsamość determinuje to, co dziedziczymy, czy może określamy się poprzez to co sami z przeszłości obierzemy jako spuścizna, z którą się identyfikujemy. — Czy dziedzictwo to kategoria obiektywna czy subiektywna?

Dziedzictwo to zasób, potencjał i kapitał. Gdzie jest granica pomiędzy ochroną a kreacją? Jaka jest proporcja między obowiązkiem, powinnością wobec dziedzictwa, a profitami, jakie można z niego czerpać?

Czy dziedzictwo może być nowoczesne, medialne? Jak je pokazywać, jak o nim mówić?
Jak szeroko powinna sięgać debata na temat dziedzictwa – czy to dyskurs specjalistów, czy obszar dla promocji, edukacji, upowszechniania postaw i wiedzy?

Więcej o kwartalniku Herito wkrótce.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>