Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 

WordPress i blogowanie naukowe

O blogowaniu naukowym pisałem już na HiM przynajmniej dwukrotnie (Warsztat: blogi naukowe dla opornych i Blog naukowy: dlaczego nie?), koncentrując się jednak bardziej na sprawach związanych ze strategią takiej działalności niż jej techniczną podstawą. Dziś chciałbym to nadrobić, prezentując jedno z najlepszych narzędzi pozwalających na stworzenie bloga naukowego.

Tym narzędziem jest WordPress, darmowy system zarządzania treścią (CMS), rozwijany od 2003 roku przez bardzo aktywną społeczność koderów. O potencjale tego narzędzia świadczą liczby zamieszczone w poniższej infografice (aby obejrzeć ją w lepszej rozdzielczości, kliknij tutaj).

WordPress to skrypt, z którego skorzystać możemy na dwa różne sposoby. Dzięki wersji hostowaną założenie bloga zajmie nam kilka minut i nie będzie wymagało żadnych specjalistycznych umiejętności (z drugiej strony będziemy musieli zaakceptować sporo ograniczeń nałożonych przez administratorów tej usługi). Alternatywnym sposobem jest zbudowanie bloga od podstaw na własnym serwerze i pod własną domeną. Aby to zrobić, oprócz wykupionego wcześniej hostingu z bazą danych potrzebować będziemy trochę więcej cierpliwości.

W jaki sposób zacząć pracę z tym narzędziem? Nie ma sensu powtarzać tutaj podstawowych wskazówek publikowanych w świetnym serwisie WPBegginer oraz na oficjalnej stronie pomocy WordPressa (nawet dostępnej w języku polskim). Chciałbym w tym materiale skoncentrować się raczej na problemie dostosowywania WordPressa do zadań związanych z blogowaniem naukowym. Wbrew pozorom to nie tylko sprawa wyboru odpowiednich wtyczek rozszerzających możliwości skryptu czy kwestia instalacji estetycznego szablonu.

Na co warto zwrócić uwagę budując swojego naukowego bloga?

Umiar

WordPress to bardzo elastyczny system, ogromny zasób wtyczek i szablonów umożliwia budowanie projektów o bardzo rozbudowanej funkcjonalności (łącznie serwisami społecznościowymi dzięki integracji z BuddyPress). Galeria, forum, konta użytkowników, system pozwalający na wysyłanie newsletterów to nie problem, kiedy od ręki dostępne są gotowe rozwiązania. Tylko czy to wszystko jest potrzebne na naukowym blogu? Oprócz obciążania serwera taki rozbudowany skrypt będzie sprawiał dość chaotyczne wrażenie. W końcu podstawa to ciekawa treść a nie efektowne gadżety.

Ograniczanie stosowania wtyczek

Obecnie w oficjalnym repozytorium WP dostępnych jest ponad 12 tys. wtyczek. Najpopularniejsze z nich pozwalają na wyświetlanie na blogu np. listy najczęściej czytanych wpisów czy promowanie treści bloga w mediach społecznościowych (np. na Facebooku). Okazuje się, że część podstawowych funkcji wygenerować można za pomocą prostych kodów PHP, bez konieczności instalacji dodatkowych pluginów. Pozwala to m.in. na uniknięcie problemów z niedziałającymi wtyczkami przy nowych wersjach skryptu WordPressa. Zestaw takich kodów znaleźć można choćby na stronie Wprecipes.com

Bezpieczeństwo przy korzystaniu z darmowych szablonów

Poniżej opublikowałem fragment stopki serwisu (bloga) Ciekawostkihistoryczne.pl. Oprócz standardowej informacji o użytym szablonie (WP-Magazine) znajdują się tam też linki pozycjonujące kilka zagranicznych, bezwartościowych i pozbawionych jakiegokolwiek związku z tematyką serwisu stron:

W niektórych darmowych szablonach stopka jest zabezpieczona odpowiednim kodem, który uniemożliwia jej edycję. W tym kodzie znajdować się mogą skrypty rozsyłające SPAM.

Użyteczność

Czytanie nowego blogu EBIBu może sprawiać trudność ze względu na dobór koloru tła. Do tego linki (oznaczane czarnym kolorem) prawie wtapiają się w szary background. Czy ta strona jest odpowiednio użyteczna?

Przydatne (i sprawdzone) wtyczki

Bezpieczeństwo (i walka ze SPAMem): Akismet, WP-SpamFree i WP-DBManager (archiwizowanie bazy danych)

Wsparcie publikowania: WP-Print (generowanie wersji do druku), Audioplayer (zagnieżdżanie plików audio w treści wpisów – dobre narzędzie do publikacji np. nagrań z konferencji), Google News Sitemap (generowanie pliku XML umożliwiającego podłączenie treści bloga pod agregator Google News), Thank Me Later (automatyczne wysyłanie maili z podziękowaniem za komentarz na blogu), Contact Form 7 (bardzo proste generowanie dynamicznych formularzy kontaktowych, które można umieszczać w dowolnym miejscu bloga)

5 darmowych szablonów do WordPressa

idealnie nadających się do budowy bloga naukowego:


Twenty Ten


Thematic


Carrington


Sugar Cane


Blogum

Ten artykuł jest częścią otwartego kursu historii digitalnej.

 

• • •

Kategorie: warsztat

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

  • Your gravatar
    Imię
     
     

    Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.