Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (20.11.2010) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Kolektywna transkrypcja archiwaliów – Transcribe Bentham

Transcribe Bentham to projekt, którego celem jest społecznościowe opracowanie rękopisów Jeremy’ego Benthama, udostępnianych przez archiwum University College London. UCL przechowuje 60 tys. kart rękopisów autorstwa angielskiego filozofa, jednak tylko jedna trzecia tego zasobu jest dziś opisana i stranskrybowana. Sposobem na zintensyfikowanie prac nad archiwum Benthama ma być otwarcie się na aktywność wolontariuszy działających online.

Osią projektu jest specjalnie przygotowany serwis wiki, na którym znajdują się podstawowe informacje związane z metodologią transkrypcji oraz skany do opracowania. Transkrypcja nie polega tu jednak na prostym przepisaniu tekstu (nawet gdyby, trudno byłoby w przypadku rękopisów skorzystać z oprogramowania OCR), ale opracowaniu jego XML-owej wersji. Organizatorzy projektu odeszli od wykorzystywania standardowych dokumentów Worda, które uniemożliwiały dokładne odtworzenie treści i struktury rękopisu (przekreśleń, dopisków itp.). Odpowiednio zdefiniowana składnia XML pozwala na bardzo dokładne oddanie wszystkich elementów dokumentu:

Przykładowy dokument opracowywany w ramach projektu podejrzeć można choćby na tej stronie. Edytorzy – oprócz transkrypcji treści – przygotowują także odpowiedni zestaw metadanych opisujących analizowany tekst.

Problemem w takich projektach jest zawsze aktywność użytkowników, którzy chcą działać dobrowolnie i za darmo. W opracowywaniu rękopisów Benthama biorą udział (w ramach swoich szkolnych obowiązków) uczniowie brytyjskich szkół, co w pewnym sensie zabezpiecza całą inicjatywę przed zastojem spowodowanym brakiem wolontariuszy: Transcribe Bentham is, in fact, a heritage learning project which allows school pupils to interact with archival material and to take an active role in the preservation and understanding of our past. Do tej pory opracowano prawie 18 proc. rękopisów z przygotowanej przez UCL puli (szczegółowe statystyki dostępne są tutaj).

W brytyjskim projekcie wykorzystywane jest oprogramowanie MediaWiki, jednak CHNM pracuje już nad specjalistycznym oprogramowaniem do kolektywnej transkrypcji archiwaliów – Scripto.

Wersja do czytania offline:
Pobierz PDF
Pobierz ePub
Pobierz mobi


• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.