Kurs historii digitalnej (2)
W drugiej części kursu (Internet jako miejsce współpracy) chciałbym zaproponować kilka tekstów na temat internetu jako przestrzeni współdziałania. Zaproponowane materiały m.in. analizują potencjał projektów historycznych otwierających się na aktywność internautów oraz opisują zmiany, jakie internet wywołuje w systemie nauki i modelu wiedzy.
Artykuł Rosenzweiga i case study Hurricane Digital Memory Bank czytać warto w bardziej ogólnym kontekście (nie redukując ich wyłącznie do analizy konkretnego projektu): to teksty pokazujące, jakie problemy pojawiają się w działaniach łączących przestrzeń akademicką i naukową z aktywnością internautów. Szczególnie wartościowa będzie tu opracowanie, którego autorami są Brennan i Kelly – zamieszczone w nim porównanie internetowych projektów archiwalnych z 2001 i 2005 roku pozwala dostrzec, jak wielkie znaczenie dla powodzenia tego typu inicjatyw mają dominujące aktualnie formy komunikacji w Sieci. Pierre Lévy pisze tymczasem o wpływie internetu na model wiedzy: Fakt, że można dotrzeć do nowych idei i do nowych doświadczeń, omijając komitety redakcyjne specjalistycznych pism, podważa dziś cały system regulujący naukę. Czy na pewno?
Lektury:
1. Roy Rosenzweig, Can History Be Open Source? Wikipedia and the Future of the Past, The Journal of American History, Vol. 93, No. 1, June 2006, p. 117-146. [artykuł udostępniony online]
2. Sheila A. Brennan, T. Mills Kelly, Why Collecting History Online is Web 1.5
Uzupełniające (wiedza, nauka i internet):
3. Pierre Lévy, Drugi potop, w: Nowe media w komunikacji społecznej w XX wieku. Antologia, red. M. Hopfinger, Warszawa 2005, s. 373-390. [dostęp online]
4. Todd Presner, Digital Humanities 2.0: A Report on Knowledge (polecam bardzo krytyczną lekturę).
Po zapoznaniu się z powyższymi materiałami uczestnik kursu powinien:
1. Umieć wskazać wady i zalety projektów historycznych otwartych na aktywność odbiorców (pozwoli na to lektura case study Hurricane Digital Memory Bank). Jakie są granice skuteczności tego typu projektów?
2. Umieć określić potencjalny wpływ otwartego modelu projektów historycznych online na charakter wiedzy, która jest rezultatem ich zastosowania (Roy Rosenzweig i jego analiza Wikipedii).
3. Umieć opisać i samodzielnie ocenić wpływ internetu na ewolucję systemu wiedzy, koncentrując się przede wszystkim na problemie dystrybucji informacji (forma cyfrowa i upadek paradygmatu druku(?), dystrybucja bez zapośredniczeń i kontroli, nowe wyzwania dla instytucji uniwersytetu – Pierre Lévy, Todd Presner).
• • •
Kategorie: warsztat
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Komentarze