Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (09.09.2010) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Dlaczego gromadzenie źródeł historycznych w Internecie to Web 1.5

Czy idea Web 2.0 stworzona przez Tima O’Reilly’ego rzeczywiście sprawdza się w perspektywie gromadzenia i zachowywania zasobów historycznych w internecie? Sheila A. Brennan i T. Mills Kelly z CHNM w artykule Why Collecting History Online is Web 1.5 piszą o ograniczeniach tego modelu w perspektywie serwisu Hurricane Digital Memory Bank.

Kiedy 29 sierpnia 2005 roku huragan Katrina uderzył w brzeg USA, pracownicy CHNM szybko zdali sobie sprawę, że są świadkami bardzo ważnego momentu amerykańskiej historii. Współpracując z University of New Orleans (UNO) uruchomiliśmy wkrótce Hurricane Digital Memory Bank (HDMB) usiłując zebrać i zachować jak najwięcej przejawów dziejącej się historii (instant history), historii zbudowanej ze źródeł tworzonych i publikowanych przez tysiące zwykłych ludzi na ich osobistych blogach, społecznościowych portalach fotograficznych i na YouTube.

Podobnie jak wielu cyfrowych entuzjastów, od początku byliśmy przekonani, że tworzymy partycypacyjny model „archiwum przyszłości” i kiedy zaczął kształtować się model sieci Web 2.0, wiedzieliśmy, że praca, którą wykonaliśmy, mieściła się już w ramach niektórych zasad tego kierunku. Próbowaliśmy jednak zrobić z archiwami cyfrowymi coś więcej.

Na ile sprawdza się partycypacyjny model archiwum cyfrowego? Jakie problemy pojawiają się w trakcie jego projektowania? Czy można liczyć na aktywność użytkowników? Na te pytania – na podstawie własnych doświadczeń – odpowiadają autorzy artykułu, którego tłumaczenie udostępniamy na stronach HiM.

Dlaczego gromadzenie źródeł historycznych w Internecie to Web 1.5 (291)

• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.

  1. [...] poruszyć tu też wątek internetu i digitalizacji. Projekty takie jak Hurricane Digital Memory Bank czy partyzantka archiwistyczna (ActArc) związana z ruchem Oburzonych to tylko przykłady działań [...]

  2. [...] która na bieżąco odpowiada na ważne społeczne wyzwania. Takim projektem archiwalnym był np. Hurricane Digital Memory Bank (HDMB), zbudowany w 2005 roku tuż po niszczycielskim przejściu huraganu Katrina przez południowe [...]