Droga do Solidarności – wystawa on-line Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

link

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy zaprasza do obejrzenia internetowej wystawy pt.„Droga do Solidarności” przygotowanej z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, dostępnej na stronie warszawa.ap.gov.pl

Na przykładzie ponad 220 fotografii, plakatów, ulotek i dokumentów z lat 1945–1989 ukazane zostały wydarzenia z powojennej historii Polski, które wpływając na zbiorową świadomość Polaków, określiły kluczowe etapy procesu zwieńczonego zwycięstwem opozycji demokratycznej w wyborach czerwcowych 1989 r.

Wystawę tworzą trzy działy. Pierwszy zatytułowany „Od czego się zaczęło?” przedstawia sytuację w Polsce od 1945 r. do wydarzeń w Ursusie w 1976 r. i narodzin opozycji demokratycznej. Przypomina on w szczególności o wyrokach śmierci wykonanych na rtm. Witoldzie Pileckim i gen. Auguście Fieldorfie, fałszywych oskarżeniach w moskiewskim procesie szesnastu przywódców podziemnego państwa polskiego, aresztowaniach uczestników wystąpień robotniczych w Poznaniu w 1956 r., śmiertelnych ofiarach wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 r.

Drugi, najobszerniejszy, pt. „Propaganda sukcesu – czas przełomu” koncentruje się na sytuacji w późnych latach 70. i pierwszej połowie lat 80., gdy Polska przeżywała kryzys gospodarczy i polityczny. Przypomina on o roku 1980 — roku strajków robotniczych i powstania „Solidarności”, mówi o stanie wojennym, zabójstwach Grzegorza Przemyka i Jerzego Popiełuszki. W tym dziale na szczególną uwagę zasługują m.in. do tej pory niepublikowany fotoreportaż ze strajku w Stoczni Gdańskiej oraz pierwszy po internowaniu wywiad z Jackiem Kuroniem udzielony Agence France Presse.

Trzeci dział wystawy pt. „Początek końca” ukazuje wydarzenia 1989 r., gdy nastąpił ostateczny upadek systemu komunistycznego w Polsce.

Ekspozycję tworzą materiały archiwalne z zasobu Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Anna Belka, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

Na fotografiach antyopozycyjne plakaty propagandowe władz PRL.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>