Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (23.08.2010) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Otwarte zasoby wiedzy – nowe zadania uczelni i bibliotek w rozwoju komunikacji naukowej

Biblioteka Politechniki Krakowskiej serdecznie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Otwarte zasoby wiedzy – nowe zadania uczelni i bibliotek w rozwoju komunikacji naukowej”. Konferencja odbędzie się w dniach 15 – 17 czerwca 2011 roku w Krakowie i u podnóża Tatr.

Patronat nad konferencją objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak.

Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój technologii informatycznych oraz nowe modele publikowania otwierają przed bibliotekami szerokie możliwości w zakresie dostarczania wiedzy i kreowania sposobów komunikacji w nauce i edukacji. Zjawiska te przyczyniają się do obserwowanego na całym świecie rozwoju repozytoriów uczelnianych, instytucjonalnych, dziedzinowych oraz ich federacji. Przyświeca im idea zapewnienia powszechnego, nieograniczonego, trwałego dostępu do zasobów wiedzy – tak bliska również bibliotekom. Warto zadać pytanie, w jakim stopniu środowisko naukowe jest gotowe do zaakceptowania nowych form rozpowszechniania wiedzy, a także czy biblioteki naukowe są gotowe do podejmowania tych wyzwań?

Konferencja, w swoim założeniu, ma być spotkaniem naukowców – twórców informacji naukowej z bibliotekarzami – współtwórcami systemów otwartego dostępu do informacji.

Na konferencji zamierzamy podjąć następujące zagadnienia:
- Nowoczesne modele i formy komunikacji naukowej
- Open Access w komunikacji naukowej
- Organizacja i zarządzanie otwartymi zasobami wiedzy
- Repozytoria: pozyskiwanie zasobów (uwarunkowania prawne, polityki, licencje), oprogramowanie, wykorzystanie
- Tradycyjne formy publikowania a rozpowszechnianie otwartych zasobów w sieci
- Długoterminowa archiwizacja publikacji cyfrowych
- Biblioteki w procesie otwartego udostępniania wiedzy
- Społeczność w otwartej komunikacji – postawy i zachowania

Zgłoszenia referatów (streszczenia) przyjmowane są od 15 września do 15 grudnia.
Strona domowa konferencji: hps.biblos.pk.edu.pl/ozw2011

Grafika: CC-BY-NC-SA AJC1

Wersja do czytania offline:
Pobierz PDF
Pobierz ePub
Pobierz mobi


• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.