Polskie blogi historyczne, którymi warto się zainteresować
Myślisz o uruchomieniu profesjonalnego bloga historycznego? Skorzystaj ze wsparcia technicznego 3edu.pl/uslugi.
Przygotowując to zestawienie koncentrowałem się wyłącznie na blogach, w których tematyka historyczna zdecydowanie dominowała. Większość z nich jest aktualizowana na bieżąco, kilku autorów zawiesiło już jednak swoje blogowe działania. Lista prezentująca jedynie 21 adresów 22 adresy jest na pewno niepełna, stąd zapraszam do podawania kolejnych adresów w komentarzach do tej notki (na pewno znajdą się jeszcze jakieś blogi warte polecenia).
Na blogu zamieszczane są wybrane teksty z kwartalnika wydawanego przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Blog prowadzi dr Katarzyna Uczkiewicz, interesująca się semiotyką kultury, szczególnie interakcjami między historią i popkulturą. Najnowszy wpis pochodzi z maja 2010.
Jeśli wydaje wam się, że historia ma znane i oczywiste kształty – nic bardziej błędnego. Zazwyczaj poznajemy jedynie podstawowy jej nurt, fakty, które są powszechnie uznane za najistotniejsze. Zapraszam do zejścia z asfaltowej szosy i powłóczenia się po bezdrożach, do pomyszkowania po zakamarkach historii. Mogą być one równie ciekawe jak jej główny prąd. Blog prowadzi Ziemowit Szczerek, ostatni wpis pochodzi z 28 lipca.
Kobiety w historii, historia kobiet. Blog historyczny archiwistki i jedne z redaktorek Histmaga, Anny Nowakowskiej-Wierzchoś, doktorantki w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni wpis opublikowany został 22 lipca tego roku.
Najtrudniej jest ich przekonać, że w historii nie ma jednoznacznych odpowiedzi; że zbiór możliwych interpretacji zawęża się poprzez odkrywanie kolejnych poziomów skomplikowania rzeczywistości; że w tego typu badaniach nie ma drogi na skróty; że za każdą drogę na skróty płaci się przekłamaniem, banalizacją i naciąganiem argumentacji. Bowiem w tej dziedzinie nigdy nie ma prostej odpowiedzi na pytanie: kto przegrał, kto wygrał i dlaczego w ogóle doszło do gry. #
Nieznana historia: ciekawostki, o których nie usłyszysz na lekcjach historii
Podstawowym celem bloga jest zainteresowanie historią przez zamieszczanie informacji o ciekawych wydarzeniach historycznych, o których nie ma mowy w podstawowych podręcznikach. Korzystam przede wszystkim z literatury popularnonaukowej. Historia to nie tylko wielcy ludzie, polityka oraz wojny. To także wiele drobnych spraw, które były ważne dla naszych przodków, a dla współczesnych ludzi są zupełnie nie do pomyślenia. Strona jest rozwinięciem blogu nieznanahistoria.blox.pl. Ostatni wpis pochodzi z 4 sierpnia. Na portalu Histmag.org dostępna jest recenzja tego bloga.
Jestem historykiem mediewistą. Od lat interesuję się historią i staram się studiować dawne dzieje (ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecza). Blog, który prowadzę ma na celu popularyzację historii, poprzez ukazanie jej ciekawszego, mniej znanego oblicza. Historia to nie tylko daty, bitwy i bohaterowie. To także zwyczajni ludzie i ich codzienne życie, to niezwykłe, czasami śmieszne i przypadkowe zdarzenia. Historyczne ciekawostki, mało znane wydarzenia z przeszłości – oto tematyka bloga „Ale Historia”. Najnowszy wpis został opublikowany 6 sierpnia.
Z wykształcenia jestem prawnikiem, a z zawodu redaktorem, ale pasjonowałem się archeologią i historią w zasadzie od kiedy nauczyłem się czytać. Od 2006 roku Wojciech Pastuszka publikuje na swoim blogu informacje o odkryciach archeologicznych o zagadkach starożytności. Archeowieści to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce (pre)historycznej. Autor namawia archeologów do dzielenia się informacjami o realizowanych przez nich badaniach.
Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie
Stronę swoją prowadzę z czystej pasji i potrzeby przywrócenia dobrego imienia żołnierzom powojennego podziemia, w szczególności dowódcom tzw. polowym, którzy w większości zginęli w walce lub zostali zamordowani przez komunistów, a rodziny nie znają miejsc ich pochówku. Więcej na temat autora bloga i jego aktywnej działalności edukacyjnej w internecie przeczytać można na stronach HiM.
Jest jeszcze coś czego nie da się minąć obojętnie. To stare reklamy. Choć nie ma już tych firm i ich klientów to one tam są i nadal zachęcają. Nigdy nie przeglądałem gazet pod kątem reklam, to one same atakowały moje oczy. Skuteczne nawet po stu latach. Jest w nich piękno, humor, naiwność, wdzięk i klimat.Zbierałem najlepsze z nich i ani się obejrzałem jak kolekcja zaczęła liczyć kilkaset sztuk. Są świetne mówili znajomi, więc postanowiłem by cieszyły nie tylko moje i ich oczy.
Antiquitates to blog prezentujący sztukę antyku. Autorka – Agnieszka Fulińska prowadzi swój internetowy projekt już od 2007 roku. Na blogu znaleźć możemy wiele fotografii i krótkie komentarze opisujące wybrane zabytki dawnej sztuki.
Massovia to blog o historii pomorskiego Maszewa na Pomorzu. Niech na początek drogą przez Maszewo poprowadzi nas Daniel Chodowiecki (1726-1801), najsławniejszy w swoich czasach artysta-grafik polsko-niemiecki. Będąc członkiem (a później dyrektorem) Pruskiej Akademii Sztuki w Berlinie, odbył on podróż do rodzinnego Gdańska. Droga wiodła przez Maszewo, gdzie 5 czerwca 1773 roku zatrzymał się na noc. W wydanej po tej podróży książce „Die Reise von Berlin nach Danzig 1773”, przetłumaczonej niedawno w Polsce, nie wspominał mile tej maszewskiej nocy. W zajeździe, w którym zjadł na kolacje jajecznicę, a koniowi dał dwie miarki owsa nie dane było mu się wyspać, bowiem dwóch gości hotelowych urządziło sobie tańce przy hucznej muzyce.
Kolejny w zestawieniu blog historyczny poświęcony dziejom regionalnym. Z powodu ogromnego zainteresowania historią Rabki i okolic, postanowiliśmy założyć tego bloga, którego celem jest promowanie i dokumentowanie historii naszego regionu. Mamy nadzieję, że publikowane przez nas artykuły zainteresują i wzbudzą gorące dyskusje. Blog publikowany jest od maja 2008 roku, najnowszy wpis pochodzi z 28 lipca.
Ten blog poświęcony jest zmianom, jakie przeszły różne miejsca w Warszawie, nazwijmy to, na przestrzeni dziejów. Zestawię zdjęcia archiwalne, pozyskane z różnych źródeł książkowych i prasowych, z wykonanymi przeze mnie współcześnie ujęciami w tych samych miejscach. Zapraszam do oglądania i pozostawiania komentarzy.
Dawny Kraków – Miasto-zjawa sprzed wieków
Niezwykle bogaty w materiały archiwalne blog poświęcony historii Krakowa, prowadzony przez autorkę urodzoną na Kołymie. Wędrując tak sobie po tych pra-starych miejscach, połykając sztukę na każdym calu i gubiąc się w historiach i legendach, Kraków stawał się zbyt prowincjonalny, zbyt swojski, … i gdzieś tam jednak nudny…. (ups..) Wystarczyło wrócić i znów zachwyt!!! Ileż tu zieleni, cienia, ochłody! Przepięknych kamienic, cudownie zaniedbanych godeł, witraży, wspomnień, historyjek i … spokoju.
Jestem zapalonym genealogiem, poszukuję od jakiegoś czasu korzeni swojej rodziny , ale i innych też. Jestem zaangażowany w wiele projektów, dużo pomagam innym. Mieszkam w Lubuskiem, w sporej wsi Smolno Wielkie, o której piszę monografię. Na blogu czytelnik znajdzie oprócz wielu zestawów szczegółowych danych dotyczących historii opisywanych przez autora miejscowości także liczne zdjęcia archiwalne, wypisy ze źródeł czy materiały dokumentujące lokalne zabytki. Historyk obywatelski w działaniu.
Niezwykle interesujący i na pewno godny polecenia blog archeologiczno-historyczny poświęcony wczesnemu średniowieczu. Znaleźć na nim można wpisy zawierające dobrze udokumentowane fotograficznie relacje z eksploracji zabytków i wizyt muzealnych czy artykuły przybliżające historię i kulturę czasów kształtowania się państwa piastowskiego: teksty uzupełnione są rycinami, wypisami ze źródeł i odwołaniami do literatury naukowej. Gratulacje dla autorów za wysoki poziom merytoryczny i atrakcyjność tego projektu.
Jedyny anglojęzyczny blog w tym zestawieniu: Equine art and history, especially Polish and Eurasian horsemanship history – from the Bronze Age to the end of the 1870s. My own artwork and reconstructions to explain or to play around with the themes, or to just show off, and also some traditional media and digital artwork-related topics.
Będę tu zamieszczał różnego rodzaju informacje o wojskowości w okresie XVI-XVIII wieku, pojawiać się będzie przede wszystkim armia szwedzka, koronna i litewska (acz nie tylko…). Część tekstów może już być znana z niektórych stron czy for internetowych, chciałbym jednak by znalazły się w jednym, przytulnym kącie 😉 stąd pomysł na bloga.
Zasadniczo chodzi nam oczywiście o wojny, o wojny i o bitwy. Ludzkość od zawsze wojowała, rzecz ta nie wymaga komentarza. Czy akurat wojowała o ciacho, tego nie wiem, ale wiem, że nie zawsze wojowała dumnie, bohatersko i przy łopoczących na wietrze sztandarach. Właśnie o czymś takim będzie nasz blog – o absurdalnych splotach okoliczności, o dowódcach – półdebilach, o wojnach toczonych bez sensu i przyczyny. Oczekujcie kretynizmów, ironii i rzeczy, o których nie uczyliście się w szkole. Będzie Wam dane, w nadmiarze. Niestety, blog nie jest aktywny od roku.
Na Królowej Jadwigi 41 – Dom Zwierzyniecki (blog nieoficjalny)
Blog o historii krakowskiego Zwierzyńca prowadzony przez Zwierzyniecki Salon Artystyczny (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Blog muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu
Na blogu chcielibyśmy pokazać, jak się buduje wystawę, jak puste sale stopniowo zapełniają się dziełami, które przy wkładaniu do gablot i wieszaniu na ścianach można zobaczyć lepiej niż zazwyczaj. Zajrzymy na pewno do pracowni konserwatorskich, gdzie przygotowania trwają od wielu miesięcy, a niektóre z obiektów przechodzą pierwszą w ich „życiu” konserwację. Jednym słowem, będziemy podpatrywać. Czytaj też ten materiał na stronach HiM.
update
Muzeoblog poświęcony jest zjawiskom muzealnym. Prezentowane tu treści dotyczą innowacji w muzeach i ich nowej roli wobec globalnych przemian społeczno gospodarczych. Jakie jest miejsce muzeum w gospodarce wiedzy? Przed jakimi szansami i zagrożeniami stają współcześnie muzea? Jak muzeum może stać się ważnym aktorem w społeczności lokalnej i przysłużyć się do jej rozwoju? Blog jest częścią programu Dynamika Ekspozycji działającego w ramach Małopolskiego Instytutu Kultury.
Autorów wymienionych wyżej blogów zachęcam do wytrwałości i rozwijania polskiej blogosfery historycznej (jeśli dziś w ogóle można mówić o jej istnieniu).
Portal Histmag.org prowadzi akcję recenzowania polskich blogów historycznych.