OpenScholar: zbuduj stronę projektu naukowego albo własne internetowe CV
Przed chwilą pisałem o systemie OJS pozwalającym na udostępnienie w internecie czasopisma naukowego. W międzyczasie portal poinformował o upublicznieniu przez Harvard własnego skryptu do budowy naukowych stron internetowych.
OpenScholar to (jak zapewniają twórcy) system pozwalający na ekspresowe wygenerowanie infrastruktury naukowego serwisu internetowego czy naukowego portfolio. Wykorzystanie Drupala pozwoliło na udostępnienie użytkownikom pokaźnej liczby funkcji: m.in. sprawne publikowanie i opisywanie treści (semantyczne adresy, tagowanie), wykorzystanie systemu rozszerzeń do budowy poszczególnych elementów strony (moduł blogu, CV, ogłoszeń, katalogu, kalendarza wydarzeń, galerii) czy korzystanie z gotowych szablonów graficznych. System umożliwia też tworzenie kont użytkownika i realizowanie projektów opartych o współpracę online. Ze skryptem zintegrowano również usługę Google pozwalającą na monitorowanie popularności serwisu – Goggle Analytics. System instalowany jest na dostępnych powszechnie serwerach z infrastrukturą LAMP i oczywiście nic nie kosztuje (licencja GNU GPL).
OpenScholar was created to help academics make their own Web sites by automating most of the process – jeśli weźmiemy pod uwagę potrzebę zwiększenia obecności treści naukowych w internecie, tego typu strategia wydaje się idealna. Być może równolegle do inwestowania w wielkie budowane latami systemy informatyczne można działać oddolnie, zachęcając naukowców do publikowania w internecie na własną rękę (albo w oparciu o pomoc uczelnianych informatyków). Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu kanałów RSS i wyszukiwarek na takiej bazie rozwijać rozproszoną sieć naukowych portali, serwisów czy stron domowych.
• • •
Kategorie: Narzędzia
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Oczywiście najlepsze są rozwiązania indywidualnie dopasowane do potrzeb, ale z przedstawionego opisu OpenScholar wydaje się bardzo dobrym systemem.