Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Genealogia online

Trzecia część mojego instrumentarium historycznego poświęcona jest sieciowym poszukiwaniom genealogicznym (zob. też niedawno opublikowany na HiM tekst Przemysława Pawlaka o Tekach Dworaczka).

1. Jeśli poszukujemy informacji o własnych przodkach, dobrze jest rozpocząć od przejrzenia serwisu genealogicznego Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Genealog-amator znajdzie tam opis akt urzędów parafii i gmin różnych wyznań przechowywanych w AGAD, znajdujących się tamże ksiąg metrykalnych (tzw. zabużańskich), sporo cennych wskazówek, gdzie należy poszukać informacji zanim udamy się do Archiwum, a wreszcie praktyczny przewodnik dla osób rozpoczynających poszukiwania genealogiczne w AGAD.

2. Pomocny może być także Zintegrowany System Informacji Archiwalnej, choć na dobrą sprawę obecnie dysponujemy dopiero jego zaczątkiem, obejmującym archiwa Lublina, Poznania i Warszawy.

Na obecnym etapie użytkownicy mogą przeszukiwać informacje o milionie jednostek archiwalnych z Archiwów Państwowych w Poznaniu oraz Lublinie (wraz z oddziałami). W przypadku lubelskiej instytucji, w Internecie można oglądać również kopie cyfrowe części zbiorów tego archiwum. Są to m.in. materiały Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (1919 -1939), Związku Walki Zbrojnej – lubelskiego okręgu Armii Krajowej (1940-1945), Polskiej Armii Wyzwoleńczej (1950) czy Komendy Obrońców Polski (1940-1943). Liczba skanów w systemie będzie stale rosła. Docelowo w systemie mają znaleźć się informacje i kopie archiwaliów ze wszystkich archiwów państwowych.

3. Dla poszukujących informacji na temat ofiar Holocaustu niezastąpionym źródłem informacji są bazy danych Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Yad Vashem, together with its partners, has collected and recorded here the names and biographical details of half of the six million Jews murdered by the Nazis and their accomplices. Millions more still remain unidentified: It is our collective duty to persist until all their names are recovered.

Natomiast dla prowadzenia badań historycznych dla okresu I Rzeczpospolitej niezbędne są herbarze. Szczęśliwie się składa, że wszystkie ważniejsze herbarze zostały już zdigitalizowane (choć nie zawsze w całości) i dostępne są w bibliotekach cyfrowych e-BUW i WBC.

4. I tak w e-BUW znajdziemy tomy 4-10 Herbarza polskiego Kaspra Niesieckiego. Niesiecki zgromadził w swoim dziele bez mała pięćset herbów, a także bardzo skrupulatnie, przeprowadzając bardzo szeroką kwerendę źródłową, opisał pieczętujące się nimi rodziny. Dzieło to uzupełnione i poprawione zostało przez jego wydawcę, Jana Nepomucena Bobrowskiego.

5. Jednym ze źródeł, z których korzystał K. Niesiecki, były Herby rycerstwa polskiego Bartosza Paprockiego. Dzieło to wydane zostało po raz pierwszy w 1584 roku, a jego autor korzystał z wielu źródeł, które nie zachowały się do naszych czasów, co stanowi o jego niemożliwej do przecenienia wartości.

6. Do ważnych dzieł z tej dziedziny należy także Herbarz Polski Adama Bonieckiego. Autor doprowadził dzieło do litery M, ostatnie hasło to „Makomascy”, a mimo to obejmuje ono niespełna 26 000 nazwisk. W e-BUW dostępne są wszystkie opracowane tomy (1-16). Poszczególne hasła (opisy rodzin) mają różną długość (od kilku zdań do kilku stron), niektóre doprowadzone są aż do upadku Rzeczpospolitej.

7. Mniej już ważniejszymi są dzieła Seweryna Uruskiego Rodzina : herbarz szlachty polskiej oraz Teodora Żychlińskiego Złota księga szlachty polskiej (tomy 1-7 opublikowano w WBC natomiast tomy 8-31 w e-BUW).

Żałować możemy jedynie, iż nie doczekaliśmy się jeszcze elektronicznej publikacji tzw. Liber chamorum Waleriana Nekandy Trepki, księgi „lustracji po staropolsku”. Jest to spis osób i rodzin o wątpliwym szlachectwie zamieszkujących tereny Sandomierszczyzny, sporządzony w latach 1624-1639 (więcej informacji).

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Archiwa i dziedzictwo / Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

Być może zainteresują Cię też te artykuły:

 1. Sowieckie archiwa II wojny światowej udostępniane online

 

Komentarzy: 1

Dodaj komentarz »

 
 • Sporo użytecznych informacji można uzyskać tez w serwisie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego Genealodzy pl. http://www.genealodzy.pl/

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Dla ciekawych sprawozdanie z konferencji w ArchNecie: http://www.archiwa.net/. PS. Wiele referatów...

arek: Bardzo dziękuję za ciekawy artykuł niebawem jego treść zostanie przetestowana praktycznie.

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
http://polacynawschodzie.pl/

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (132)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (920)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"