Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Historia i Media: zostań autorem

Zachęcamy do publikowania artykułów w serwisie Historia i Media. Nasz portal może stać się otwartą platformą wymiany informacji i opinii na tematy związane z nowymi kierunkami w humanistyce (zwłaszcza tymi opartymi o dynamicznie rozwijające się technologie cyfrowe).

Aby opublikować artykuł, wystarczy zgłosić jego temat i streszczenie, wysyłając wiadomość na adres [email protected] (lub korzystając z dostępnego na każdej stronie formularza kontaktowego). Do zgłoszenia prosimy dodać kilka słów o sobie (informacje o autorach pojawiają się na stronie głównej HiM).

Przyjmujemy krótkie aktualności, recenzje (książek, stron internetowych, konferencji, filmów itp.), dłuższe artykuły analizujące wybrane problemy (np. pamięć historyczna, metodologie cyfrowej humanistyki itp.) czy artykuły naukowe (materiały z konferencji, prace semestralne itp.). Liczymy na teksty z odpowiednią liczbą linków i ilustracjami (prosimy o zwrócenie uwagi na prawa autorskie do zdjęć lub grafik). Styl zgłaszanego materiału nie musi być formalny: zależy nam na użytecznym przekazywaniu wiedzy a nie budowie pisma naukowego.

W serwisie publikujemy wiele informacji i materiałów zagranicznych. Zachęcamy do proponowania również tekstów opracowujących artykuły czy dyskusje dostępne poza polskojęzycznym internetem (czy w polskiej literaturze).

Prosimy o ograniczanie objętości proponowanych tekstów (najlepiej do 3600 znaków). W przypadku dłuższych materiałów (np. artykułów naukowych) warto przygotować odpowiednie streszczenie, a oryginalny tekst udostępnić np. w formie pliku PDF.

Dzięki dotacji z Muzeum Historii Polski (program „Patriotyzm Jutra”) możemy płacić za publikowane materiały.

Zanim wyślesz na adres [email protected] propozycję swojego tekstu, sprawdź, czy spełnia on niniejsze zalecenia:

1. Twój artykuł zostanie opublikowany w licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0, co oznacza m.in., że każdy może go kopiować i rozpowszechniać oraz tworzyć na jego podstawie utwory zależne (które jednak muszą być rozpowszechniane na podstawie takiej samej licencji).

2. Twój autorski tekst ma objętość do 3600 znaków.

3. Twój tekst nie ma charakteru ściśle naukowego (w serwisie HiM publikujemy teksty naukowe, preferujemy jednak te mniej formalne i bardziej przystępne). Historiaimedia.org to nie czasopismo naukowe.

4. Proponowany przez Ciebie materiał odnosi się przynajmniej do jednego z następujących tematów: historia w kulturze popularnej (filmy, gry, komiksy itp.), społeczna pamięć i upamiętnianie, polityka historyczna, narzędzia informatyczne dla historyka (muzealnika, archiwisty), nowe strategie funkcjonowania muzeów i archiwów (szczególnie w perspektywie procesu digitalizacji), nowe koncepcje dziedzictwa historycznego, problem digital preservation i źródeł historycznych w formie cyfrowej, sprawozdania z konferencji naukowych, recenzje książek z tematyki poruszanej na stronach HiM, wartościowe serwisy historyczne (szczególnie polskie projekty), problemy cyfrowej humanistyki, nauka 2.0.

Jeśli Twój artykuł spełnia wszystkie wypisane wyżej zalecenia, wyślij go na adres [email protected]. Jeśli nie – wciąż możesz go nam zaproponować, ale prawdopodobnie nie będziemy chcieli (lub mogli) z niego skorzystać.

Fot. New York Public Library

• • •

Kategorie: Komentarze

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

KomentarzeHerito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

Hanna Staszewska: Witam, ja oczywiście o archiwach:) Swój profil na Facebooku ma już Archiwum Państwowe w Lublinie i...

mw: Przyznam się, że dla mnie decydująca była konieczność korzystania z Zotero w ramach interfesju Firefoxa. Gdyby...

Krzysztof: Moim zdaniem lepsze dla polskiego użytkownika jest Zotero. Właśnie trwają prace nad wersją niezależną od...

Krzysztof Saja: Ciekawy tekst. Cieszę się że ktoś podejmuje w Polsce inicjatywę tworzenia blogów naukowych i rozważań...

Michał: Skoro mowa o programach, to pozwolę sobie zareklamować swój produkt: http://wxfiszki.pl Służy, jak sama nazwa...

ewa: Wypowiedzi p. dr Z. Osińskiego są jak wypowiedzi licealisty, który nie zdaje sobie sprawy jak bardzo...

pikomo: Badania badaniami, lecz pewne kwestie są intuicyjnie oczywiste. Myślę, że wystarczy dokonać introspekcji w...

Remigiusz Lis: No właśnie problem polega na tym, że: 1. taka konfiguracja zdaje kwestie długoterminowego zachowania...

MW: Podobne wątpliwości legły u podstaw Europeany. W dużym skrócie dyrektor francuskiej BN wyraził obawę, że projekty...

Jakub Zapała: Nie zgadzam się ani z Aerlin ani MW. Na bardzo wielu polach trzeba odrzucić Wasze rozumowanie. Tak...

Emanuel Kulczycki: Jako menedżera bibliografii i cytowań na pewno warto polecić EndNote – powyższe zestawienie...

Emanuel Kulczycki: Już widać powolną tendencję zmieniającą wizerunek blogów naukowych; ot chociażby przykład...

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/

rudolfik: Staram się stworzyć bloga który będzie mówił o wydarzeniach które miały miejsce dokładnie 100 lat temu....


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (575)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (1148)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"