Rzeczywistość rozszerzona i historyczna przestrzeń miejska

link

Museum of London udostępniło niedawno własną aplikację na iPhone’a, mającą wykorzystywać potencjał technologii tzw. rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality). Street Museum to program umożliwiający podglądanie historycznej przestrzeni miejskiej Londynu. Na odbierany przez iPhone’a aktualny obraz współczesnego miasta nakładana jest dodatkowa wizualna warstwa zawierająca historyczne fotografie przypisane do miejsc, które się aktualnie ogląda. Oprogramowanie współpracuje z Google Maps i systemem GPS.

W rozmowie opublikowanej na blogu Electronic Museum możemy przeczytać o kulisach organizacji tego projektu. Okazuje się, że aplikacja powstała na zamówienie złożone w agencji reklamowej i jest częścią wirusowej akcji marketingowej promującej nowe ekspozycje londyńskiego muzeum.

Street Museum pozwala na przeglądanie ponad 200 fotografii dokumentujących różne okresy historii Londynu. Aplikacja pełni więc rolę interaktywnej ulotki, która zachęcać ma do odwiedzenia Museum of London.

Narzędzia rzeczywistości rozszerzonej mogą jednak stać się stałym elementem
muzealnej ekspozycji. Engaged opisywał w 2009 roku zastosowanie augmented reality w amsterdamskim Allard Pierson Museum – muzeum archeologicznym Uniwersytetu Amsterdamskiego. Nowe sposoby wizualizacji zasobów i danych historycznych pokazano z okazji wystawy „A Future for the Past” zorganizowanej z okazji 75 rocznicy utworzenia muzeum.

Kolejnym krokiem może być już tylko pogłębianie interakcji wokół wytworzonych przez odpowiednie gadżety wirtualnych obrazów.

Pozostaje pytanie, na ile te nowe rozwiązania ułatwiają – a nie ograniczają – korzystanie z ekspozycji muzealnej. I nie dotyczy ono wbrew pozorom tylko problemów związanych z dostępnością.

Okazuje się jednak, że żaden skomplikowany interfejs nie jest potrzebny do tego, aby odkrywać historyczność przestrzeni miejskiej. Dowodem na to jest funkcjonująca na Flickrze grupa Looking Into the Past. Wystarczą ciekawe zdjęcia i odrobina wyobraźni.

Fot. na dole strony: Nomad Tales CC-BY-SA

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *