Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (23.05, 2010) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

„Likwidacja – 08.1944” i polifoniczne powieści reportażowe

Instytut Dziennikarstwa UW i Laboratorium Reportażu zapraszają na pokaz pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego zrealizowanego w technice 3D. Pokaz odbędzie się w ramach spotkania poświęconego „Polifonicznej powieści reportażowej w praktyce Laboratorium Reportażu”, 24 maja w warszawskim Kinie Kultura.

W programie:

1. Prezentacja polifonicznej książki reportażowej autorstwa Marka Millera
„Europa wg. Auschwitz. Ghetto Litzmannstadt”

2. Pokaz filmu Michała Bukojemskiego „Likwidacja – 08.1944” – pierwszego w polsce filmu dokumentalnego, który dzieki technice 3D „ożywia” materiały archiwalne z likwidacji Getta Łódzkiego.

Autorzy scenariusza filmu wykorzystali swoje doświadczenia z wykładów akademickich w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i skonstruowali scenariusz z zachowanych wspomnień, pamiętników i dzienników mieszkańców Ghetta Litzmannstadt, nadając im fabularną formę narracji.

Ten fabularyzowany film, w którym sceny z udziałem aktorów i statystów subtelnie połączone są z materiałem archiwalnym został realizowany w przestrzennej technologii 3D i połączy ze sobą sekwencje fabularne sfilmowane w technice stereoskopowej z przetworzonymi w tej technologii archiwalnymi zdjęciami z Ghetta Litzmannstadt znajdującymi się w prywatnych i państwowych archiwach w Polsce, Izraelu, Niemczech, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Na ścieżce dźwiękowej filmu w systemie Dolby Digital odtworzone zostały dialogi i gwary (również w języku jidysz) oraz efekty synchroniczne i tzw. efekty boczne, jakimi charakteryzowało się życie tego getta 65 lat temu. W ten sposób powstało dzieło pokazujące w sposób niezwykle sugestywny i jednocześnie subtelny te tragiczne wydarzenia z ostatnich dni istnienia Ghetta Litzmannstadt.

3. „Polifoniczna Powieść Reportażowa – idea, koncepcja, istota” – wystąpienie Marka Millera

4. Dyskusja:

• Czy Polifoniczna Powieśc Reportażowa może stać się nowym gatunkiem dziennikarskim?
• Multiplastikon – rekonstrukcja historii w 3D – szanse i nadzieje.

24 maja 2010 – Kino Kultura (ul. Krakowskie przedmieście 21/23) – godz.: 11.00 – 14.00

WSTĘP WOLNY

 

• • •

Kategorie: Wydarzenia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze