Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Zaproszenie: Od użytkownika do twórcy. Warsztat dla twórców informacji

Pracownicy Instytutu Historii UAM zapraszają do uczestnictwa w szkoleniu: Od użytkownika do twórcy. I Warsztat dla twórców informacji, które odbędą się w Auli im. Jana Lubrańskiego, Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu, 26 maja od godz. 15.00-20.00. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Pomysł organizacji tego szkolenia wziął się z oceny współczesnej sytuacji cywilizacyjnej. Jak wiadomo mamy dziś olbrzymie możliwości korzystania z informacji. Niestety, towarzyszą nam także niesłychane zagrożenia, zwłaszcza manipulacji i zagubienia. Mamy do czynienia z olbrzymimi zasobami informacji o bardzo różnym stopniu uporządkowania. Wartościowa wiedza funkcjonuje na tych samych (a nierzadko i na gorszych) prawach, co wiedza potoczna, stereotypy, a także reklama oraz ideologiczna manipulacja.

Wielu badaczy współczesnych zjawisk społecznych podkreśla znaczenie dostępu do informacji dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, które jest świadome swoich obywatelskich praw i powinności; a co za tym idzie takiego, które potrafi ze swoich praw czynić użytek, a swoje powinności spełniać. Sam dostęp do informacji jest jednak niewystarczający – towarzyszyć mu musi umiejętność korzystania z informacji.

Natłok informacji nie sprzyja tymczasem powstawaniu wartościowej poznawczo i społecznie wiedzy. Jeżeli globalna sieć jest alegorią współczesnego stanu kultury to mamy do czynienia z olbrzymimi zasobami informacji o bardzo różnym stopniu uporządkowania. Rzecz nie opiera się, w Naszym przekonaniu, na „mechanicznym” wzroście ilości ogólnodostępnej informacji. Opiera się natomiast na krytycznym podejściu, i na opartym na krytyce świadomym wyborze. Jak również, na uświadamianiu sobie, jakimi kryteriami można lub należy się kierować, aby wartościowe oddzielić od tego, co wartościowe nie jest. Korzystanie z informacji oznacza umiejętność jej krytycznej oceny i dostosowania do swoich poznawczych i pragmatycznych potrzeb (interpretacji oraz instrumentalizacji).

Istnieje zatem nagląca potrzeba podjęcia działań edukacyjnych, których celem będzie rozwój umiejętności krytycznej analizy i selekcji dostępnej informacji. Jako pracownicy naukowi Instytutu Historii UAM, posiadający doświadczenie w badaniu autentyczności i wiarygodności wielu rodzajów źródeł oraz przygotowywaniu publikacji naukowych, uznaliśmy że możemy owe doświadczenia przekazać. Uznajemy je bowiem za przydatne dla uczestników sieciowej wymiany informacji, oraz w ogóle dla współczesnego życia w społeczeństwie, żyjącym w metaforycznej (jak bywa to niekiedy określane) globalnej sieci. Sieć, od internetu począwszy, lecz na nim nie skończywszy, zdaje się nam być nieodłącznym elementem współczesnego życia.

Chcielibyśmy, w obliczu tego, przysłużyć się naszej wspólnej sprawie, jaką jest budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. To stanowi cel organizowanych przez nas warsztatów.

Proponowane przez Nas warsztaty poświęcone są zasadom towarzyszącym powstawaniu naukowej wiedzy: weryfikowalności, precyzji sformułowań, samoświadomości metodologicznej, ideologicznej neutralności. Są one zatem poświęcone zasadom bliskim zarówno autorom i redaktorom encyklopedii internetowych, jak i naukowcom sensu stricte. W obliczu i w efekcie czego, są one poświęcone zasadom bliskim całemu społeczeństwu obywatelskiemu.

Planowane na koniec maja 2010 roku warsztaty będą, jak mamy nadzieję, zalążkiem dłuższej, lecz przede wszystkim owocnej współpracy. Mamy głęboką nadzieję, że nie są one ostatnimi, i że nasza inicjatywa znajdzie Państwa uwagę oraz zainteresowanie.

Plan warsztatów

 • 15.00 – 15.20 – Powitanie, prezentacja idei warsztatów: dyrektor Instytutu Historii UAM prof. Kazimierz Ilski, dr Wiktor Werner
 • 15.20 – 16.30 – Źródła, podręczniki i opracowania. Rodzaje i formy informacji w historii i naukach społecznych: prof. Wojciech Wrzosek
 • 16.30 – 16.45 przerwa na kawę
 • 16.45 – 18.15 – Wiedza naukowa vs. propaganda, reklama i ideologia. Zasady tworzenia naukowego opisu świata: intersubiektywna komunikowalność, kontrola nad wartościami, autonomia względem ideologii, dr Wiktor Werner
 • 18.15 – 18.30 przerwa na kawę.
 • 18.30 – 20.00 – Znaczenie informacji w współczesnym społeczeństwie (temat może ulec zmianie), Dr Izabela Skórzyńska

Więcej informacji na stronie www.historia.amu.edu.pl
Warsztaty będą transmitowane na stronie www.usf.amu.edu.pl

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: News / wydarzenia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Zgłoszenie materiału do publikacji w HiM zajmuje tylko minutę

Herito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

MW: Podobne wątpliwości legły u podstaw Europeany. W dużym skrócie dyrektor francuskiej BN wyraził obawę, że...

Jakub Zapała: Nie zgadzam się ani z Aerlin ani MW. Na bardzo wielu polach trzeba odrzucić Wasze rozumowanie. Tak...

Emanuel Kulczycki: Jako menedżera bibliografii i cytowań na pewno warto polecić EndNote – powyższe...

Emanuel Kulczycki: Już widać powolną tendencję zmieniającą wizerunek blogów naukowych; ot chociażby przykład...

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/

rudolfik: Staram się stworzyć bloga który będzie mówił o wydarzeniach które miały miejsce dokładnie 100 lat...

Michał Starczewski: Michael Morys-Twarowski wyraził nadzieję, że dostęp do polskich czasopism historycznych w...

matej: Nie mogę zmienić nazwy strony (istnieje już z rok) – czy ktoś jest w stanie pomóc?

mw: Myślę, że Aerlin ma rację. Moim zdaniem można obserwować dość niepokojący trend: próbuje się za...

Hanna Staszewska: 15 stycznia można świętować 10-lecie Wikipedii:) Z tej okazji ukazują się już (i pewnie...

Aerlin: To żart prawda? Pomijając fakt znikomej wiedzy zdecydowanej większości MG i graczy o jakichkolwiek...

Khaki: Dobrze napisane.

k.n: wydaje mi się, że Internet długo jeszcze nie stanie sie kluczowym narzędziem pracy historyka, ot, choćby na...

Radosław Bomba: Nie do końca bym się zgodził z założeniem artykułu, że edukacyjne walory gier wiążą się...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (297)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (1002)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"