Zaproszenie: Od użytkownika do twórcy. Warsztat dla twórców informacji
Pracownicy Instytutu Historii UAM zapraszają do uczestnictwa w szkoleniu: Od użytkownika do twórcy. I Warsztat dla twórców informacji, które odbędą się w Auli im. Jana Lubrańskiego, Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu, 26 maja od godz. 15.00-20.00. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Pomysł organizacji tego szkolenia wziął się z oceny współczesnej sytuacji cywilizacyjnej. Jak wiadomo mamy dziś olbrzymie możliwości korzystania z informacji. Niestety, towarzyszą nam także niesłychane zagrożenia, zwłaszcza manipulacji i zagubienia. Mamy do czynienia z olbrzymimi zasobami informacji o bardzo różnym stopniu uporządkowania. Wartościowa wiedza funkcjonuje na tych samych (a nierzadko i na gorszych) prawach, co wiedza potoczna, stereotypy, a także reklama oraz ideologiczna manipulacja.
Wielu badaczy współczesnych zjawisk społecznych podkreśla znaczenie dostępu do informacji dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, które jest świadome swoich obywatelskich praw i powinności; a co za tym idzie takiego, które potrafi ze swoich praw czynić użytek, a swoje powinności spełniać. Sam dostęp do informacji jest jednak niewystarczający – towarzyszyć mu musi umiejętność korzystania z informacji.
Natłok informacji nie sprzyja tymczasem powstawaniu wartościowej poznawczo i społecznie wiedzy. Jeżeli globalna sieć jest alegorią współczesnego stanu kultury to mamy do czynienia z olbrzymimi zasobami informacji o bardzo różnym stopniu uporządkowania. Rzecz nie opiera się, w Naszym przekonaniu, na „mechanicznym” wzroście ilości ogólnodostępnej informacji. Opiera się natomiast na krytycznym podejściu, i na opartym na krytyce świadomym wyborze. Jak również, na uświadamianiu sobie, jakimi kryteriami można lub należy się kierować, aby wartościowe oddzielić od tego, co wartościowe nie jest. Korzystanie z informacji oznacza umiejętność jej krytycznej oceny i dostosowania do swoich poznawczych i pragmatycznych potrzeb (interpretacji oraz instrumentalizacji).
Istnieje zatem nagląca potrzeba podjęcia działań edukacyjnych, których celem będzie rozwój umiejętności krytycznej analizy i selekcji dostępnej informacji. Jako pracownicy naukowi Instytutu Historii UAM, posiadający doświadczenie w badaniu autentyczności i wiarygodności wielu rodzajów źródeł oraz przygotowywaniu publikacji naukowych, uznaliśmy że możemy owe doświadczenia przekazać. Uznajemy je bowiem za przydatne dla uczestników sieciowej wymiany informacji, oraz w ogóle dla współczesnego życia w społeczeństwie, żyjącym w metaforycznej (jak bywa to niekiedy określane) globalnej sieci. Sieć, od internetu począwszy, lecz na nim nie skończywszy, zdaje się nam być nieodłącznym elementem współczesnego życia.
Chcielibyśmy, w obliczu tego, przysłużyć się naszej wspólnej sprawie, jaką jest budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. To stanowi cel organizowanych przez nas warsztatów.
Proponowane przez Nas warsztaty poświęcone są zasadom towarzyszącym powstawaniu naukowej wiedzy: weryfikowalności, precyzji sformułowań, samoświadomości metodologicznej, ideologicznej neutralności. Są one zatem poświęcone zasadom bliskim zarówno autorom i redaktorom encyklopedii internetowych, jak i naukowcom sensu stricte. W obliczu i w efekcie czego, są one poświęcone zasadom bliskim całemu społeczeństwu obywatelskiemu.
Planowane na koniec maja 2010 roku warsztaty będą, jak mamy nadzieję, zalążkiem dłuższej, lecz przede wszystkim owocnej współpracy. Mamy głęboką nadzieję, że nie są one ostatnimi, i że nasza inicjatywa znajdzie Państwa uwagę oraz zainteresowanie.
Plan warsztatów
- 15.00 – 15.20 – Powitanie, prezentacja idei warsztatów: dyrektor Instytutu Historii UAM prof. Kazimierz Ilski, dr Wiktor Werner
- 15.20 – 16.30 – Źródła, podręczniki i opracowania. Rodzaje i formy informacji w historii i naukach społecznych: prof. Wojciech Wrzosek
- 16.30 – 16.45 przerwa na kawę
- 16.45 – 18.15 – Wiedza naukowa vs. propaganda, reklama i ideologia. Zasady tworzenia naukowego opisu świata: intersubiektywna komunikowalność, kontrola nad wartościami, autonomia względem ideologii, dr Wiktor Werner
- 18.15 – 18.30 przerwa na kawę.
- 18.30 – 20.00 – Znaczenie informacji w współczesnym społeczeństwie (temat może ulec zmianie), Dr Izabela Skórzyńska
Więcej informacji na stronie www.historia.amu.edu.pl
Warsztaty będą transmitowane na stronie www.usf.amu.edu.pl
• • •
Kategorie: News / wydarzenia
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze