Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Wikipedia jako filar edukacji w Polsce

Na edukacyjnym blogoidzie Agory znalazłem niedawno dane: w badaniach 2009 roku 54 proc. studentów uczelni publicznych i 72 proc. niepublicznych przyznało się, że pisząc pracę licencjacką lub magisterską korzystało głównie z Wikipedii. W 2007 roku było to odpowiednio 34 i 57 proc. Powszechne jest kopiowanie całych zdań z tej internetowej encyklopedii, oczywiście bez dodawania przypisów informujących o zastosowaniu cytatu. I dalej: w 2009 r. Internet jako źródło informacji podało 44 proc. autorów magisterek w uczelniach publicznych i 62 proc. na niepublicznych. Najczęściej na kierunkach humanistycznych.

Wikipedia staje się jednym z filarów polskiej edukacji. Zacytowane wyżej wyniki badań opisują co prawda zachowania studentów, ale z dużą dozą pewności można uznać, że podobnie – jeśli nie gorzej – jest w gimnazjach i liceach. Jako niezbędny element systemu kształcenia Wikipedia udostępnia za darmo treści, które w prosty sposób mogą być przetworzone na niezliczone pseudoprace dyplomowe i zaliczeniowe. Jakość nie jest tu najważniejsza, nie zawsze przecież warto zwracać na nią uwagę…. System funkcjonuje nadal, a jego trwanie zapewniają redaktorzy Wiki albo ci, którzy swoje – często już w oparciu o Wiki tworzone (i ocenione) prace – republikują w serwisach takich jak sciaga.pl

Można przygotować kilka dużych artykułów na temat przyczyn takiego stanu, słusznie krytykując niewydolny system edukacji skoncentrowany głównie na produkcji absolwentów, zapełniających potem (szczególnie w przypadku kierunków humanistycznych) szeregi bezrobotnych. Jednak może warto zastanowić się, dlaczego – oprócz standardowego lenistwa i braku czasu – studenci korzystają z Wikipedii? Jak radzą sobie z tym problemem uczelnie?

Problem w tym, że z Wikipedii rzeczywiście czasem można, a nawet należy skorzystać pisząc pracę naukową. Proszę spróbować napisać tekst np. o religiach parodystycznych (parody religion) funkcjonujących w Internecie bez początkowego riserczu na stronach Wiki. Albo bez Wikipedii opisać najważniejsze fenomeny YouTube, zastanawiając się nad źródłami ich popularności. Jeśli uznamy, że artykuł w Wiki jest jakąś formą kolektywnego opisywania rzeczywistości, już sam ten fakt może być inspiracją do wielu ciekawych naukowych obserwacji: w jaki sposób definiowane są hasła, jakiego języka używa się do opisywania kontrowersyjnych pojęć, jakie są schematy dyskusji użytkowników-redaktorów?

Lisa Spiro, autorka wspaniałego bloga Digital Scholarship in the Humanities podjęła w jednym z wpisów temat wykorzystania Wikipedii w pracach naukowych. Pani Spiro sprawdziła ilość cytowań Wikipedii w artykułach naukowych publikowanych w popularnych bazach Project Muse i JSTOR.

111 of the sources (66.5%) are what I call “straight citations”—citations of Wikipedia without commentary about it–while 56 (34.5%) comment on Wikipedia as a source, either positively or negatively. 14.5% of the total citations come from literary studies, 14% from cultural studies, 11.4% from history, and 6.6% from law.

Oczywiście dominującym modelem korzystania z Wikipedii w pisaniu prac zaliczeniowych jest jednak proste kopiowanie, w którym szczytem innowacyjności i autorskiej refleksji bywa zmiana szyku wyrazów w skopiowanych zdaniach. Jednak Wiki może być dobrym interfejsem do wiedzy, miejscem, w którym zaczynamy poszukiwanie informacji (pojęcia, nazwiska, daty). Ostateczne definicje czy dane uzyskujemy już w innych źródłach – w monografiach czy czasopismach naukowych (także dostępnych w Sieci).

Jak w takiej sytuacji zachowują się uczelnie? Czy wdrażanie systemów takich jak plagiat.pl to jedyne i wystarczające rozwiązanie? Myślę, że równie ważne jest czytelna komunikacja określonych zasad przygotowywania prac zaliczeniowych. Taka jak w przypadku tego kursu realizowanego na UCSB.

Warto zwrócić uwagę również na popularność internetu jako źródła informacji dla studentów piszących prace. Tych trendów nie da się odwrócić – to ważny argument za jak najsilniejszą obecnością publikacji naukowych online oraz ich powszechną dostępnością (wdrażanie modelu Open Access w czasopismach naukowych).

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Internet

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

Być może zainteresują Cię też te artykuły:

 1. Wikipedia i wiedza historyczna: gorzej od oczekiwań?

 

Komentarzy: 1

Dodaj komentarz »

 
 • Wikipedia jest polityczna
  Poważne uniwersytety zabraniaja korzystania z wikipedii jako źródła „wiedzy”

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Zgłoszenie materiału do publikacji w HiM zajmuje tylko minutę

Herito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/

rudolfik: Staram się stworzyć bloga który będzie mówił o wydarzeniach które miały miejsce dokładnie 100 lat...

Michał Starczewski: Michael Morys-Twarowski wyraził nadzieję, że dostęp do polskich czasopism historycznych w...

matej: Nie mogę zmienić nazwy strony (istnieje już z rok) – czy ktoś jest w stanie pomóc?

mw: Myślę, że Aerlin ma rację. Moim zdaniem można obserwować dość niepokojący trend: próbuje się za...

Hanna Staszewska: 15 stycznia można świętować 10-lecie Wikipedii:) Z tej okazji ukazują się już (i pewnie...

Aerlin: To żart prawda? Pomijając fakt znikomej wiedzy zdecydowanej większości MG i graczy o jakichkolwiek...

Khaki: Dobrze napisane.

k.n: wydaje mi się, że Internet długo jeszcze nie stanie sie kluczowym narzędziem pracy historyka, ot, choćby na...

Radosław Bomba: Nie do końca bym się zgodził z założeniem artykułu, że edukacyjne walory gier wiążą się...

Radosław Bomba: Moim zdaniem poważnym przeoczeniem jest pominięcie kulturoznawczo – historycznego czasopisma...

mw: To jest głęboki problem. Ciekawą perspektywą może być tu wejście nowych komercyjnych rozwiązań –...

Remigiusz Lis: Fajne, lecz wszelkie projekty oddolne, prócz standardów i metadanych cierpią na jeden grzech...

Michał K.: Dzień po publikacji tego artykułu pojawiła się informacja, że w związku ze zbytnim nagłośnieniem...


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (248)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (979)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"