Nowe przepisy: muzeum nie dla zysku

link

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje zmiany w ustawie o muzeach. W dokumencie dostępnym na stronach Ministerstwa czytamy:

Postulowana jest zmiana treści art. 1 ustawy o muzeach dotycząca ochrony prawnej pojęcia „muzeum” poprzez wprowadzenie zasady, że tego określenia tak w nazwie, jak i w opisie działalności mogą używać wyłącznie muzea (publiczne i prywatne) w rozumieniu ustawy o muzeach. Obecnie zdarzają się bowiem nadużycia w tym zakresie polegające na wykorzystywaniu pojęcia „muzeum” przez tymczasowe przedsięwzięcia komercyjne. Proponuje się dodanie w tym przepisie art. 1 ustawy o muzeach ust. 2 stanowiącego, że pojęcie „muzeum” podlega ochronie prawnej i może być używane wyłącznie przez muzea w rozumieniu ustawy o muzeach.

Jak podkreśla w komentarzu na stronach portalu gazeta.pl Roman Pawłowski, prawna ochrona nazwy „muzeum” ma być odpowiedzią na pojawiające się jak grzyby po deszczu przedsięwzięcia komercyjne, takie jak Muzeum Kiczu otwarte niedawno w Miedzeszynie pod Warszawą, gdzie prezentowane są krasnale, pajace, kiczowaty zamek strachu i tandetna panorama bitwy pod Grunwaldem czy Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, gdzie można zobaczyć m.in. figury woskowe Klossa i Brunnera i nabyć pamiątki związane ze „Stawką większą niż życie”.

Powstać ma także dostępny publicznie wykaz wszystkich muzeów (państwowych, samorządowych i prywatnych) – dokument umieszczony zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Proponowane zmiany dotyczą także m.in. przepisów regulujących funkcjonowanie bibliotek i nadawanie numeru ISBN i ISSN.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *