Public Domain Day i nowi autorzy w domenie publicznej
Tuż pod koniec roku Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) zorganizowała w Bibliotece Narodowej w Warszawie konferencję promującą Dzień Domeny Publicznej (Public Domain Day). Od 1 stycznia w domenie publicznej dostępne są książki kolejnych polskich autorów.
Święto domeny publicznej
Spotkanie 30 grudnia poświęcone było tematom domeny publicznej, praw autorskich i dziedzictwa kulturowego. Podczas konferencji zaprezentowano polskie projekty dotyczące udostępniania dziedzictwa kulturowego znajdującego się w domenie publicznej oraz działalność KOED.
Świętochowski public domain
Na liście autorów, których twórczość staje się publiczną własnością od nowego roku jest m.in. Brunon Jasieński, Marian Zdziechowski, Aleksander Świętochowski, siostra Faustyna Kowalska czy Władysław Grabski. W przyszłym roku na podobnej liście znajdzie się m.in. Roman Dmowski, Witkacy, Wojciech Korfanty, Zygmunt Freud czy Walery Sławek, za dwa lata – Michaił Bułhakow i Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
Przejście utworów do domeny publicznej to doskonała promocja literatury i jej twórców. W wielu przypadkach rozwiązuje to problemy związane z piracką dystrybucją cyfrowych wydań popularnych publikacji. Wykorzystanie potencjału domeny publicznej nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do literatury – projekt Wolne Podręczniki to polska inicjatywa zmierzająca do zbudowania bazy darmowych, dostępnych dla wszystkich podręczników, przygotowywanych przez społeczność nauczycieli-wolontariuszy, przechodząc naturalnie rygorystyczną procedurę recenzowania i akceptacji wymaganą przez MEN.
Wszyscy tworzący Wolne Podręczniki podpisują deklarację udostępnienia owoców swojej pracy na wolnych licencjach, czyli takich, które zezwalają każdemu na bezpłatne kopiowanie, rozpowszechnianie i aktualizowanie. Dzięki temu uczniowie mogą korzystać z tych podręczników za darmo w Internecie, a ich wydrukowanie jest o wiele tańsze. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie wolnepodreczniki.pl
• • •
Tagi: domena publiczna, Internet, KOED, Wolne Podręczniki
Kategorie: Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
O Public Domain Day w rodzimych mediach[przeglądowo]:
http://www.ebib.info/content/view/1712/
Ważny wpis na temat siostry Faustyny u Vagli: http://prawo.vagla.pl/node/8287