Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (03.01, 2009) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Przemysław Czapliński: Niepamięć i narracja. Zagłada w polskiej literaturze

niepamiec2

Publikujemy fragment wystąpienia prof. Przemysława Czaplińskiego Niepamięć i narracja. Zagłada w polskiej literaturze. Nagranie zostało zrealizowane podczas konferencji naukowej Polskie miejsca (nie)pamięci, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 27-30 listopada 2008 roku. Wkrótce więcej materiałów.

Jak czytamy na stronie domowej konferencji, problemy związane z różnymi formami pamięci, od pamięci indywidualnej do pamięci kulturowej, stanowią jeden z głównych tematów poruszanych w obrębie współczesnej humanistyki. Jednym z kluczowych pojęć, wokół których ogniskuje się dyskurs pamięci, jest pojęcie „miejsca pamięci” ukute przez francuskiego historyka Pierra Norę. Miejsca pamięci według Nory, to nie, jak przywykliśmy sądzić, miejsca topograficzne, lecz figury obecne w zbiorowej świadomości (postaci historyczne, wydarzenia, symbole, krajobrazy, rytuały).

Więcej informacji: www.mish.uni.wroc.pl/polskiemiejscaniepamieci/

 

• • •

Kategorie: Pamięć i formy upamiętniania

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze