Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (11.12, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Przegląd prasy

Podczas ostatnich tygodni nie pojawiały się na stronie żadne nowe materiały. W tym czasie jednak działo się dużo. Zapraszamy na przegląd najciekawszych informacji.

Dźwiękowa reCAPTCHA

Twórcy systemu reCAPTCHA z Carnegie-Mellon University testują nową wersję tego antyspamowego narzędzia, zabezpieczającego formularze na stronach WWW przed automatycznym publikowaniem niechcianych reklam. System oprócz blokowania spamujących botów przyczynia się także do digitalizacji starodruków (już ponad 17 tysięcy książek). Teraz reCAPTCHA wspierać ma przygotowywanie transkrypcji starych nagrań radiowych.

Podcasty JAH

Journal of American History publikuje podcasty, udostępniane w trybie open access. To tylko jedno z elementów zainteresowania redakcji tego pisma tematyką internetową. Na łamach JAH publikowane są regularnie recenzje historycznych stron internetowych. We wrześniowym numerze tego czasopisma opublikowano także zapis internetowej dyskusji dotyczący potencjału wykorzystywania internetu w edukacji i nauce historycznej (The Promise of Digital History).

100 tys. fotografii archiwalnych z niemieckiego Bundesarchiv w Wikipedii

Kolekcja Bundesarchiv na Wikimedia Commons zawiera 100 tys. nowych fotografii archiwalnych, dostępnych za darmo dla wszystkich internautów (także tych, którzy chcieliby te fotografie wykorzystać komercyjnie, remiksować czy tworzyć utwory zależne). Mathias Schindler z niemieckiej Wikipedii w wywiadzie na stronie netzpolitik.org podkreśla znaczenie tego projektu dla budowania pozytywnych standardów w udostępnianiu cyfrowych zasobów dziedzictwa narodowego. O projekcie pisze również Alek Tarkowski na blogu Kultura 2.0, zauważając, że co najciekawsze, archiwum w niewielkim wycinku prezentuje historię Polski – z lat wojennych, gdy niemieccy fotografowie dokumentowali nasz kraj pod okupacją. Mamy więc sytuację paradoksalną: niemiecka instytucja udostępnia nam w sposób otwarty materiały dokumentujące ważne momenty w naszej historii.

Ruszyła Europejska Biblioteka Cyfrowa


Prezentacja idei projektu Europeany

Pod koniec listopada ruszyła Europejska Biblioteka Cyfrowa – europeana.eu. Z powodu ogromnego zainteresowania serwis internetowy biblioteki stał się niedostępny (jest tak często także teraz): Przewidywaliśmy 5 mln kliknięć na godzinę, a ich liczba dochodziła nawet do 20 mln. Musieliśmy podjąć trudną decyzję o zamknięciu dostępuprzyznał rzecznik Komisji Europejskiej Martin Selmayr. Biblioteka udostępnia zasoby składające się z ponad 2 milionów zdigitalizowanych materiałów. Projekt nie ma być konkurencją dla Google Book Search – to, jak przyznaje dyrektor Europeany Jill Cousins – pójście o krok dalej niż Google: if you go onto Google, you don’t always know what you’re getting … Here you do. The institutions have been here for hundreds of years and they know what they’re talking about and that’s what you’re getting out of it.

Fotografia: Helmut Schaar, 1981. (CC-BY-SA-3.0)

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
herito

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy