Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (12.10, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Przegląd artykułów: Artur Żmijewski, Norman Davies, zapomniana historia LBTQ

Tomasz Kozak, Pozór Wzniosłości (Między historią i post-historią)Nowoczesność – kiełznając „pierwszą” naturę, czyli przyrodę – rozpętała naturę „drugą”, czyli historię. Ponowoczesność z kolei, (a ściślej – późna nowoczesność) nie rezygnując z opanowania natury pierwszej, próbuje na różne sposoby przezwyciężyć tę drugą (a przynajmniej dojść z nią – by tak rzec – „do ładu”). Próby te wiążą się z postulatem zlikwidowania historii albo – wobec niemożliwości czy nieopłacalności takiego manewru – z koniecznością wznowienia z nią negocjacji.

Artur Żmijewski: The Social Studio – autorzy świetnego bloga o współczesnej sztuce We Make Money Not Art przypominają prace Artura Żmijewskiego, odnoszące się do krytyki mechanizmów funkcjonowania pamięci i społeczeństwa. W artykule opisany został jeden z najbardziej wstrząsających projektów Żmijewskiego – 80064, w którym autor nakłania starszego mężczyznę, więźnia Auschwitz, do odnowienia obozowego tatuażu z numerem.

zmijewski1.jpg
Kadr z filmu „80064″ Artura Żmijewskiego

Zapomniana historia LBTQ – nowy polski projekt w kontekście historii mniejszości seksualnych. Autorki inicjatywy chcą wyszukiwać materiały źródłowe oraz stworzyć specjalną stronę internetową dokumentującą historię lesbijek w Polsce. Jedną z inicjatorek projektu jest Agnieszka Weseli, historyczka seksualności w Polsce – zajmowała się takimi tematami jak m.in. wychowanie seksualne w XIX wieku, prostytucja, przymusowa prostytucja oraz homoseksualizm w KL Auschwitz, obecność lesbijek oraz osób transseksualnych i transgenderowych w społeczeństwie i kulturze polskiej). Weseli jest uczestniczką i wykładowczynią warsztatów „Kobiety w Auschwitz” w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodych w Oświęcimiu.

Najpierw człowiek, potem historia – Krzysztof Feusette w „Rzeczpospolitej” pisze o „Scenie Faktu” Teatru Telewizji TVP: Mam wrażenie, że o sukcesie spektakli opartych na autentycznych wydarzeniach decyduje to, czy ich twórcy znajdą sposób na połączenie prawdy historycznej z nakreśleniem interesujących postaci, także drugiego i trzeciego planu. Czy potrafią opowiedzieć poruszającą, prawdziwą historię bez nachalnej publicystyki, pamiętając, że także w przypadku Sceny Faktu na pierwszym planie musi pozostać człowiek i targające nim namiętności.

Historia polski – materiał na film? – Donata Chruściel w rozmowie z Normanem Daviesem: Historia może nas wiele nauczyć, ale nie powinna być traktowana jak przewodnik, który pozwoli nam zaplanować przyszłość. Jest jedną z wielkich dyscyplin humanistycznych. Mówi o intencjach ludzkich, szaleństwach, wspaniałości życia. Ma zatem coś do powiedzenia, ale to nie jest kodeks postępowania, droga do przyszłości.

VII Turniej Historyczny — konkurs dla miłośników historii – Organizatorem Turnieju jest redakcja „Histmag.org” – największego polskiego portalu historycznego, który w październiku obchodzi siódme urodziny. Histmag to serwis internetowy, który dostarcza rzetelnej wiedzy o historii oraz dziedzinach jej pokrewnych, popularyzując tę dziedzinę nauki.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Pamięć i formy upamiętniania Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
herito

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
konferencjehum