Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (12.10, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

OutHistory.org – wikihistoria mniejszości seksualnych

Jesteśmy świadkami coraz większego zainteresowania profesjonalnych historyków studiami feministycznymi, tematyką gender i queer. W popularyzacji tych badań internet pełni niezwykle ważną rolę. Przykładem na to jest najnowszy projekt OutHistory.org, oparty o formułę wiki serwis stanowiący podstawę publicznie dostępnego repozytorium wiedzy o zagadnieniach dotyczących dziejów osób i środowisk LGBTQH (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer, Heterosexual).

Na stronie znaleźć można artykuły oraz ekspozycje materiałów dotyczące mniejszości seksualnych oraz zagadnień dotyczących ludzkiej seksualności w kontekście społecznym oraz historycznym. Treści na stronie tworzone mogą być także przez użytkowników, jednak dodawanie nowych treści wymaga spełnienia odpowiednich zasad edycyjnych i merytorycznych. Autorzy projektu chcą zaangażować czytelników w rozbudowywanie zasobów serwisu. Na stronie znajduje się także opracowanie zawierające wskazówki dla nauczycieli, którzy chcieliby wykorzystywać zasoby projektu na prowadzonych przez siebie zajęciach.

girlswillbeboys.jpg

Część artykułów, takich jak na przykład ten prezentuje zdigitalizowane zasoby graficzne. Obok tych materiałów umieszczono także specjalnie przygotowany zestaw pytań, ułatwiający interpretację zasobów (przydatny np. w projektach szkolnych).

Serwis OutHistory.org tworzony jest przez The Center for Lesbian and Gay Studies, którym kieruje Sarah E. Chinn z City University of New York Graduate Center, zaś głównym pomysłodawcą, od lat promującym ideę stworzenia repozytorium wiedzy LGBTQ jest Jonathan Ned Katz. Serwis oparty został na skrypcie MediaWiki, pozwalającym użytkownikom łatwo edytować i dodawać nowe artykuły. Zastosowanie wiki w projektach edukacyjnych podkreśla decentralistyczny model tworzenia wiedzy. Podobnie jak w przypadku Wikipedii, serwis OutHistory.org ma angażować czytelników do rozbudowywania merytorycznych zasobów wiedzy o historii seksualności i stać się wartościowym źródłem informacji wprowadzających do tego niezwykle obszernego tematu.

Zobacz: OutHistory.org

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Internet Pamięć i formy upamiętniania Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
fotorejestr