Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (07.10, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

14 października – międzynarodowy Open Access Day

14 października, z inicjatywy Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition (SPARC), Students for FreeCulture i Public Library of Science obchodzony będzie Open Access Day. Ta międzynarodowa inicjatywa promująca ruch wolnego dostępu do wiedzy została wsparta w Polsce przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Fundację Nowoczesna Polska, Creative Commons Polska i Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Czym jest Open Access? To koncepcja dystrybucji wiedzy, w której literatura naukowa ma forme cyfrową, dostępna jest online bez opłat, publikowana na swobodnych zasadach i uwolniona od wszelkich restrykcji prawno-autorskich. Czasopisma Open Access są swobodnie dostępne w internecie – za darmo.

Autorzy informacji o polskich obchodach Open Access Day podkreślają, że Nowe technologie i internet zmieniły nasze życie, dają nam szansę wykorzystania informacji i wiedzy w skali globalnej, każdy może tworzyć dzieła kultury, wielu prowadzić badania czy edukować. Ważnym jest, by potem dzielić się nabytą wiedzą z innymi. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by dobra, które współtworzymy były dostępne każdemu, za darmo i przez 24h na dobę. Pamiętajmy o tym, że znacznie częściej jesteśmy konsumentami już istniejącej kultury i wiedzy niż twórcami, że to, kim jesteśmy zawdzięczamy twórczości przeszłych pokoleń. Dajmy następnym pokoleniom szansę na nieograniczone uczestnictwo w kulturze i edukacji! Nie zamykajmy przed nimi „bram do sieci”.

Więcej informacji o inicjatywie dnia Open Access znaleźć można na blogu openaccessday.org. Pod tym linkiem znajdziesz ulotkę wprowadzającą do koncepcji OA.

Co pisaliśmy o koncepcji Open Access w „Historia i Media”?

Open Access w Polsce: tylko 20 pism naukowych wykorzystuje formę otwartego dostępu

“SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” za darmo w trybie OpenAccess?

Darmowy dostęp do artykułów naukowych – Open Access Journals

Search Pigeon: wyszukiwarka humanistycznych czasopism naukowych Open Access

Polskie naukowe czasopisma historyczne jednak dostępne w internecie

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Uncategorized

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Przewodnik po otwartej nauce