Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (09.09, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Czy Wikipedia może wspierać politykę historyczną?

Ukazał się najnowszy, 55. już numer kwartalnika Karta. Oprócz niezwykle interesujących materiałów źródłowych dotyczących historii XX wieku znaleźć w nim można również zapis dwóch ostatnich dyskusji dotyczących kształtu polityki historycznej w Polsce. W debatach zorganizowanych przez Ośrodek KARTA w Instytucie Historii PAN i w Domu Spotkań z Historią w maju i czerwcu 2008 wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk i instytucji zajmujących się historią.

karta55.jpg
Najnowszy, 55. numer kwartalnika „Karta”

Na szczególną uwagę zasługuje cytowana w Karcie wypowiedź, której autorem jest Tadeusz A. Olszański. To bardzo wyraźne zwrócenie uwagi na potencjał internetu w kontekście pozytywnie definiowanej polityki historycznej:

Współczesna szkoła, nie tylko polska, jest przede wszystkim zakładem produkcyjnym, którego „produktem” jest konsument, nie może ona zatem stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi duchowemu i moralnemu. Nie należy rezygnować z wpływu na programy i podręczniki historii i literatury – jako pewnego minimum, ale ważniejsze jest docieranie do młodego pokolenia tam, gdzie ono gromadzi się z własnej woli: przez literaturę popularną, gry komputerowe, środowiska takie jak bractwa rycerskie, grupy rekonstrukcji historycznej, miłośnicy fantastyki… We wszystkich tych miejscach widać zainteresowanie tożsamością i historią – w polskiej literaturze fantastycznej ostatnich lat wielokrotnie podejmowano poważną refleksję nad dziejami narodu.

Dobre portale internetowe poświęcone promocji programu polityki historycznej powinny mieć własne fora, które zapewnią nie tylko łatwiejszy przekaz informacji między zainteresowanymi osobami i środowiskami, ale i pomogą pozyskiwać nowych współpracowników lub życzliwych obserwatorów. W celu zwalczania nieprawd i nieporozumień dotyczących historii, dobrze byłoby zachęcić do współpracy wikipedystów, najlepiej także z wersji angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Przy wszystkich zastrzeżeniach co do rzetelności tej instytucji, Wikipedia jest dla młodego pokolenia coraz ważniejszym źródłem wiedzy.

Warto dodać, że Wikipedia już teraz stanowi ważny element promocji wiedzy o historii Polski za granicą. Dowodzić tego może istnienie bardzo rozbudowanych haseł dotyczących polskiej historii w anglojęzycznej wersji tej najpopularniejszej internetowej encyklopedii. Z drugiej strony z zasobów Wikipedii zdarzyło się skorzystać nawet Instytutowi Pamięci Narodowej.

Zebrane w najnowszej Karcie wypowiedzi stanowią komentarz i ilustrację do podjętej przez Ośrodek inicjatywy stworzenia nieformalnego stowarzyszenia – Społecznego Forum Historii, w ramach którego odbywać się będzie dyskusja nad kształtem polskiej polityki historycznej.

Zobacz też:
Społeczne cele polityki historycznej – relacja z dyskusji w warszawskim Domu Spotkań z Historią dostępna na stronach IPN

Powinności polityki historycznej – dokument wyjściowy do dyskusji na temat perspektyw i form polskiej polityki historycznej [PDF].

Na zdjęciu na stronie głównej Tadeusz A. Olszański podczas konwentu Polcon 2005. Źródło Wikipedia, fot. Szymon Sokół.

Czy Wikipedia to dobre narzędzie do promocji polskiej historii za granicą?

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Narzędzia Polityka historyczna

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Warsztat badacza komunikacji