Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (06.09.2008) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Amerykanów problemy z historią i Wikipedia w pracach naukowych (przegląd prasy)

All cost included in the price – Iza Kowalczyk na swoim blogu w kontekście tematu turystyki Holokaustu podejmuje etyczny problem powielania przedstawień Zagłady. Nawiązując do książki Janiny Struk „Holokaust w fotografiach” podkreśla istnienie dwuznaczności w wykorzystywaniu wizerunków zamordowanych jako elementów graficznych projektów folderów czy nawet ekspozycji muzealnych (gdzie nacisk kładzie się na doświadczenie, emocje i empatię).

Historia dostarczana przez Google – Peter Haber na świetnym blogu weblog.histnet.ch przypomina o usłudze Google, pozwalającej na przeszukiwanie zasobów archiwalnych artykułów i przeglądanie ich również w graficznej formie linii czasu. Najstarsze z tekstów pochodzą z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Wikipedia i artykuły naukowe – Lisa Spiro pisze w bardzo interesującym artykule Is Wikipedia Becoming a Respectable Academic Source? o rosnącej popularności Wikipedii w kontekście tekstów naukowych. Autork analizuje zasoby artykułów naukowych Project Muse i JSTOR i komentuje ilość i jakość umieszczanych w nich odwołań do Wikipedii. Ważnym elementem tekstu jest podsumowanie, przedstawiającej cztery podstawowe zasady korzystania z Wikipedii w pracy akademickiej.

Amerykanów problemy z historią – David Fetth w The Wall Street Journal ubolewa nad wiedzą historyczną Amerykanów: This sad statistic is part of a trend that goes back many years. In 1990, 84% of eighth-graders knew of Abraham Lincoln’s assassination, but only a quarter knew why he had fought the Civil War. Similar results in 1994 led longtime Harper’s editor Lewis Lapham to call the NAEP scores „a coroner’s report . . . [that] returned a finding of mortal ignorance.”

Odbudowa historyczności WesterplattePan Samochodzik i tajemnice Westerplatte – artykuł o Mariuszu Wójtowiczu-Podhorskim, człowieku, który ożywia historyczną przestrzeń Westerplatte.

Francis Fukuyama wciąż wierzy, że koniec historii nastał z końcem zimnowojennego antagonizmu i zwycięstwem liberalnej, kapitalistycznej demokracji. Ona jako jedyny system pozwala na budowanie uniwersalistycznej ideologii, która nie może być wypracowywana przez autorytatywne państwa. W tle eseju nawiązania do niedawnych wydarzeń w Gruzji.

Podeślij nam informację o ciekawym artykule.• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.