Video: Rozwijać tradycję szermierczą – 10 lat Akademii Broni
Akademia Broni to najstarsza w Polsce organizacja popularyzująca walkę europejską bronią białą. W odróżnieniu od wielu grup związanych z ruchem rekonstrukcji historycznych (historical reenactment), które starają się jak najwierniej odtwarzać dawne zasady walki bronią białą, idea Akademii zakłada bardzo kreatywne podejście do wiedzy źródłowej. To rozwijanie szermierczej tradycji w kierunku stworzenia najbardziej optymalnego, współczesnego systemu fechtunku. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu z obchodów 10 rocznicy powstania Akademii Broni.
Marcin Żmudzki o idei Akademii Broni
Zawarta w licznych kodeksach i traktatach szermierczych wiedza to ważny element europejskiej tradycji. Trudno też ograniczać go wyłącznie do sfery technik walki. Już sam opis zasad pojedynku czy nawet konstrukcja broni mówi wiele o historycznej mentalności czy wpływach kulturowych i politycznych (np. popularność szabli w Polsce od XV w. jest efektem wpływów rosyjskich, węgierskich i tureckich).
Kiedy – w kontekście licznych inicjatyw rekonstrukcyjnych – możemy przestać mówić o ożywianiu tradycji? Czy idea ARMY (The Association For Renaissance Martial Arts), postulująca jak najwierniejsze odtworzeniu dawnych realiów walki bronią białą jest granicą, poza którą mamy do czynienia już tylko z mniej lub bardziej swobodnymi nawiązaniami do historycznej szermierki? Czy może to właśnie grupy takie jak Akademia Broni są przestrzenią, w której ta dawna tradycja odżywa i jest rozwijana dalej, już w oparciu o współczesne sztuki walki, będące element dzisiejszej kultury?
Zobacz też:
Źródła do ćwiczenia walki szablą polską
100 pytań do Akademii Broni i systemu F3 – Wywiad z Marcinem Żmudzkim
Fotografie dokumentujące obchody 10-lecia Akademii Broni
Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:
Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.
• • •
Kategorie: Uncategorized
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze