Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (05.09, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Video: Rozwijać tradycję szermierczą – 10 lat Akademii Broni

Akademia Broni to najstarsza w Polsce organizacja popularyzująca walkę europejską bronią białą. W odróżnieniu od wielu grup związanych z ruchem rekonstrukcji historycznych (historical reenactment), które starają się jak najwierniej odtwarzać dawne zasady walki bronią białą, idea Akademii zakłada bardzo kreatywne podejście do wiedzy źródłowej. To rozwijanie szermierczej tradycji w kierunku stworzenia najbardziej optymalnego, współczesnego systemu fechtunku. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu z obchodów 10 rocznicy powstania Akademii Broni.


Marcin Żmudzki o idei Akademii Broni

Zawarta w licznych kodeksach i traktatach szermierczych wiedza to ważny element europejskiej tradycji. Trudno też ograniczać go wyłącznie do sfery technik walki. Już sam opis zasad pojedynku czy nawet konstrukcja broni mówi wiele o historycznej mentalności czy wpływach kulturowych i politycznych (np. popularność szabli w Polsce od XV w. jest efektem wpływów rosyjskich, węgierskich i tureckich).

Kiedy – w kontekście licznych inicjatyw rekonstrukcyjnych – możemy przestać mówić o ożywianiu tradycji? Czy idea ARMY (The Association For Renaissance Martial Arts), postulująca jak najwierniejsze odtworzeniu dawnych realiów walki bronią białą jest granicą, poza którą mamy do czynienia już tylko z mniej lub bardziej swobodnymi nawiązaniami do historycznej szermierki? Czy może to właśnie grupy takie jak Akademia Broni są przestrzenią, w której ta dawna tradycja odżywa i jest rozwijana dalej, już w oparciu o współczesne sztuki walki, będące element dzisiejszej kultury?

Zobacz też:
Źródła do ćwiczenia walki szablą polską
100 pytań do Akademii Broni i systemu F3 – Wywiad z Marcinem Żmudzkim
Fotografie dokumentujące obchody 10-lecia Akademii Broni

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Uncategorized

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
herito

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
http://polacynawschodzie.pl/