Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (02.09, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Konkurs na interpretacje historycznych fotografii

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie przygotowanym we współpracy z wydawnictwem PWRSA i magazynem „Zabytki Heritage”. Tematem konkursu są fotografie dokumentujące przeszłość Polski do 1989 roku. Jaka z nich najlepiej oddaje złożoność polskiej historii? Jaka najlepiej opisuje znaczenie najważniejszych wydarzeń? Zaproponuj historyczne zdjęcie i opisz, dlaczego według Ciebie ma ono tak duże znaczenie. Do wygrania album ze zdjęciami Jana Bułhaka, nestora polskiej fotografii, reprodukcje jego prac oraz zestawy magazynu „Zabytki Heritage”.

Fotografia sama w sobie dokumentuje pewien ułamek przeszłej rzeczywistości, ale jest też wyrazem ludzkiego doświadczania, sposobu patrzenia na świat i interpretacji tego, co się dzieje. Zdjęcie może powielać schematy narzucane przez propagandę, może być elementem działań wojennych albo formą oporu wobec władzy. Fotografia to także źródło pozwalające spojrzeć wewnątrz wielu mikrohistorii, poznać życie codzienne ludzi, o których milczały pierwsze strony gazet.

wwa.jpg
Jan Bułhak, Warszawa 1945: Ulica Marszałkowska, róg Wilczej. Źródło: #

Zadanie konkursowe: zadanie konkursowe polega na przygotowanie krótkiego tekstu (maksymalnie 1 strona A4), opisującego współczesne znaczenie wybranej fotografii dokumentującej wybrany okres, wydarzenie czy postać z historii Polski (do końca 1989 roku). Dlaczego wybrana przez Ciebie fotografia jest tak ważna? Co mówi o przeszłości? Jak dziś możemy ją interpretować (może inaczej niż kiedyś?).

Jaką fotografię wybrać? Nie musi to być zdjęcie ikoniczne, ukazujące element dobrze znanego wydarzenia historycznego. Równie dobrze może to być fotografia rodzinna. Najważniejsze jest, aby znaleźć w niej coś, co pozwoli udowodnić, że może mieć ona znaczenie dla współczesnych odbiorców, ze jest pewną opowieścią o historii. Do tekstu należy koniecznie dołączyć cyfrową wersję opisywanej fotografii.

Przygotowując tekst, warto sugerować się takimi pytaniami:
* co przedstawia wybrana fotografia? kiedy została zrobiona? przez kogo? w jakich okolicznościach?
* jak można zinterpretować ukazaną na fotografii scenę?
* jakie znaczenie ma treść tej fotografii dla mnie? dlaczego akurat tę fotografię chcę pokazać? jakie znaczenie może mieć dla innych?

Prace (tekst + zdjęcie) należy wysyłać na adres [email protected], wpisując do tematu maila „Konkurs”. Akceptujemy prace wysyłane wyłącznie z adresów zarejestrowanych w bazie newslettera serwisu Historia i Media. Na maile czekamy do 13 września.

Nagrodą główną jest: Album Jan Bułhak. Fotografik, reprodukcja jednej z prac Bułhaka, najnowszy numer magazynu „Zabytki Heritage”, zestaw numerów archiwalnych oraz niespodzianka. Pozostałe nagrody to zestawy numerów magazynu „Zabytki Heritage” oraz reprodukcje prac Jana Bułhaka.

a1.jpg
a1.jpga3.jpga4.jpg

Zasady:

1. Konkurs trwa od 2 do 13 września 2008 roku.
2. Mail, z którego wysyłana jest praca konkursowa, musi być zarejestrowany w bazie naszego newslettera do 13 września do godziny 23:59.

Jeśli nie subskrybujesz jeszcze newslettera serwisu Historia i Media, możesz zapisać się już teraz:

3. W ciągu maksymalnie pięciu dni od zakończenia przyjmowania zgłoszeń opublikujemy zwycięskie prace.
4. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania związane z konkursem – skontaktuj się z nami.

Gdzie szukać archiwalnych fotografii? Na początek rozejrzyj się tutaj. Polecamy zwłaszcza serwis fotohistoria.pl

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Pamięć i formy upamiętniania

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarzy: 0

 
  • A kiedy ogłoszenie wyników???

     
     
     
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy