Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (12.08, 2008) i jego treść może nie być aktualna.

WereYouThere.com – znów społecznościowe opisywanie historii

Można powiedzieć, że web 2.0 w historii trzyma się nieźle. Hull Media poinformował dziś o uruchomieniu wersji beta serwisu Wereyouthere.com. To kolejny już projekt społecznościowego opisywania historii. Istnieją miejsca i momenty, które uzyskały ważne znaczenie historyczne i są wspólnym doświadczeniem tysięcy ludzi – doskonałym przykładem takiego wydarzenia jest atak terrorystyczny na USA z 11 września 2001 roku. WereYouThere.com ma być przestrzenią do publikowania i wymieniania się własnymi doświadczeniami z takich historycznych momentów. Jednak przestrzeń nie ma być jedyną osią grupującą gromadzone w serwisie wspomnienia (w formie tekstu, fotografii czy video). Jeśli bardziej przyjrzeć się strukturze WereYouThere.com, zauważyć można w nim wiele elementów znanych z ogólnotematycznych serwisów społecznościowych (takich jak choćby grono.net czy nasza-klasa.pl). Jak można zaobserwować na istniejących już przykładach wpisów, każdy wpis (relacja) może być komentowana. Autorzy wspomnień tworzą własne profile i łączą się w grona znajomych.

Nowy projekt ma komunikować ludzi, których łączą wspólne wspomnienia. Istniejące już na stronie dyskutowane tematy to m.in. atak na Pearl Harbor, wspomnienia koncertów Pink Floyd czy zamachów na USA z 11 września 2001 roku. Wspomnienia wydarzeń ważnych z punktu widzenia polityki gromadzone są w serwisie na takiej samej zasadzie jak – pozornie mniej istotne – relacje z koncertów rockowych.

forum7644.jpg
Każde wydarzenie/wspomnienie ma formę wątku na forum, w którym komentować je mogą wszyscy użytkownicy

Jonathan Hull, inicjator powstania serwisu, właściciel Hull Media i dziennikarz Time Magazine tak tłumaczył przyczyny powstania WereYouThere.com: Over the years I’ve received quite a few letters from readers who wanted to share stories from their own lives, hopeful that someone might listen. Many of these stories were so fascinating and evocative that I got to thinking: where can they find the audience they deserve? (…) t heart, we are all storytellers, telling and re-telling our stories to give structure and meaning to our lives. WereYouThere is designed to bring these stories together, weaving them into a rich tapestry of our collective experience.

nagrani33223232.jpg
W serwisie oprócz tekstów i fotografii znaleźć można relacje publikowane w formie video

Bardziej od biznesowych perspektyw tego projektu interesujący wydaje się kontekst metodologiczny i historiozoficzny. Jak z zasobami potencjalnych źródeł historycznych tego typu radzić sobie będą przyszli historycy wykorzystujący internet do badań nad społeczną recepcją ważnych lub mniej ważnych wydarzeń historycznych? Czy w ogóle decydować się będą na tego typu źródła, obarczone ogromną wadą braku jakiejkolwiek wiarygodności? A może w ramach funkcjonalności serwisu wypracowane zostaną odpowiednie mechanizmy pozwalające na społecznościowe lub odgórne ocenianie jakości dodawanych przez użytkowników materiałów? Czy powstawanie takich serwisów to dowód na to, że historia ma już dla nas wybitnie indywidualistyczny i oddolny charakter, że historyczne losy i doświadczenia zwykłych ludzi będą miały dla nas większe znaczenie niż pamięć o dziejących się w zdecydowanie większej skali wydarzeniach politycznych? A może to właśnie sposób na ich łatwiejszą – bo już przefiltrowaną przez czyjeś wspomnienia – interpretację?

Zobacz też:
Sweet memories 2.0
WereYouThere: Social Networking Meets Historical Events

Wereyouthere.com

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia / Internet / Narzędzia / Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Herito – o dziedzictwie na nowo

Kwartalnik Herito to nowa inicjatywa Międzynarodowego Centrum Kultury. Jednym z jego głównych tematów jest dziedzictwo, obserwowane z perspektywy kultury, pamięci i przestrzeni geograficznej. Czasopismo ukazuje się w wersji polsko-angielskiej.

Tomasza: Zapraszam na stronę Internetowej Bazy Konferencji Naukowych i Branżowych – www.bazakonferencji.pl ....

Hanna Staszewska: Witam, ja oczywiście o archiwach:) Swój profil na Facebooku ma już Archiwum Państwowe w Lublinie i...

mw: Przyznam się, że dla mnie decydująca była konieczność korzystania z Zotero w ramach interfesju Firefoxa. Gdyby...

Krzysztof: Moim zdaniem lepsze dla polskiego użytkownika jest Zotero. Właśnie trwają prace nad wersją niezależną od...

Krzysztof Saja: Ciekawy tekst. Cieszę się że ktoś podejmuje w Polsce inicjatywę tworzenia blogów naukowych i rozważań...

Michał: Skoro mowa o programach, to pozwolę sobie zareklamować swój produkt: http://wxfiszki.pl Służy, jak sama nazwa...

ewa: Wypowiedzi p. dr Z. Osińskiego są jak wypowiedzi licealisty, który nie zdaje sobie sprawy jak bardzo...

pikomo: Badania badaniami, lecz pewne kwestie są intuicyjnie oczywiste. Myślę, że wystarczy dokonać introspekcji w...

Remigiusz Lis: No właśnie problem polega na tym, że: 1. taka konfiguracja zdaje kwestie długoterminowego zachowania...

MW: Podobne wątpliwości legły u podstaw Europeany. W dużym skrócie dyrektor francuskiej BN wyraził obawę, że projekty...

Jakub Zapała: Nie zgadzam się ani z Aerlin ani MW. Na bardzo wielu polach trzeba odrzucić Wasze rozumowanie. Tak...

Emanuel Kulczycki: Jako menedżera bibliografii i cytowań na pewno warto polecić EndNote – powyższe zestawienie...

Emanuel Kulczycki: Już widać powolną tendencję zmieniającą wizerunek blogów naukowych; ot chociażby przykład...

madz: „Semiologia życia codziennego”

rudolfik: http;//okruchyhistorii.blogspo t.com/


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (602)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (1167)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

W 2010 roku dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"