Instytut Narodowej Pamięci – inicjatywa ratowania dziedzictwa audiowizualnego

Stan prawny olbrzymiego zasobu archiwaliów audiowizualnych z czasów PRL, zawłaszczenie ich przez TVP oraz utrudnienia w dostępie do tych materiałów budzą dużo emocji. Jednak jak czytamy na stronach portalu gazeta.pl, jest szansa na diametralną zmianę tej sytuacji. W rozmowie z Joanną Derkaczew minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski poinformował, że planowane jest przekształcenie Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego w Instytut Narodowej Pamięci. Wzorem reformy mają być doświadczenia francuskie.

Obecnym zadaniem powstałego w 2005 roku Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego [http://www.pwa.gov.pl/] jest: [...] profesjonalna rejestracja najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju – głównie przedsięwzięć muzycznych, teatralnych i operowych, ale również plastycznych i literackich oraz ich rozpowszechnianie w mediach publicznych i prywatnych, polskich i zagranicznych. W kręgu zainteresowań Wydawnictwa znajduje się również produkcja audycji telewizyjnych i radiowych związanych z kulturą, nauką i edukacją w Polsce. PWA jest także inicjatorem i współorganizatorem własnych wydarzeń w w/w dziedzinach.

nac.jpg
Czy projektowana instytucja stanie się konkurencją dla Narodowego Archiwum Cyfrowego?

PWA jest między innymi inicjatorem bardzo ciekawych cyklicznych spotkań „Kultura 2.0″ oraz wydawcą wielu interesujących płyt DVD z archiwalnymi materiałami audiowizualnymi niedostępnymi dotychczas szerszemu gronu odbiorców. Szczególnie na zainteresowanie zasługują tutaj dwie serie: przekrojowe wydawnictwo prezentujące dorobek polskich twórców animacji oraz Polska Szkoła Dokumentu, w której wydano między innymi takie perełki jak Czarna Seria, zawierająca krytyczne i zaangażowane społecznie dokumenty wielu polskich reżyserów – w tym kolekcję dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego zawierająca między innymi genialny dokument Gadające Głowy z 1980 roku, który można swobodnie uznać za projekt z zakresu historii mówionej – oral history.

Po przekształceniu w Instytut Narodowej Pamięci instytucja ma funkcjonować na zasadach podobnych do francuskiego L’institut national de l’audiovisuel (INA), który od 1974 skutecznie zajmuje się archiwizacją, a także bieżącą digitalizacją całości materiału nadawanego codziennie przez ponad 100 kanałów telewizyjnych i radiowych oraz przenoszeniem do formatu cyfrowego archiwalnych audycji i programów.

INA jest w Europie przodownikiem w zakresie technologi archiwizacji oraz udostępniania nagrań. Dzięki zastosowaniu rozróżnienia materiałów na te stanowiące dziedzictwo narodowe ( tzw. Legal Deposit”) które są udostępniane bezpłatnie oraz wprowadzenie różnych płatnych poziomów dostępu do pozostałych materiałów, INA spełnia zarówno rolę organizacji kulturalnej jak i częściowo sama finansuje swoje prace z działalności komercyjnej. Ciekawym rozszerzeniem części bezpłatnej jest pakiet „Les Jalons” („Kamienie milowe”), który zwiera profesjonalnie opracowane materiały archiwalne z komentarzami doskonale nadające się do wykorzystania w szkołach i na uniwersytetach.

Polski INP ma korzystając z doświadczeń i modelu INA doprowadzić do uratowania wielu zagrożonych materiałów audiowizualnych oraz, jak podkreśla w wywiadzie minister Zdrojewski, stanowić element szerszego planu digitalizacji oraz zapewnienia dostępu na przejrzystych zasadach do bogactw rodzimego dorobku materialnego oraz kulturalnego.

Pozostaje tylko pytanie o relacje między planowanym Instytutem Narodowej Pamięci i działającym już Narodowym Archiwum Cyfrowym (pisaliśmy o nim już wcześniej), który przecież wśród statutowych zadań posiada także archiwizację zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów. Portal NAC mający zajmować się udostępnianiem dziedzictwa narodowego w zakresie materiałów audiowizualnych jest już w fazie testów. Nie wiadomo też, czy znajdą się na Instytut Narodowej Pamięci finanse – szacunkowy budżet INP to 120 milionów euro rocznie oraz 30 mln potrzebne na samo zainicjowanie funkcjonowania instytucji. Być może warto również pomyśleć o zmianie nazwy projektowanej instytucji – Instytut Narodowej Pamięci wyraźnie kojarzy się z Instytutem Pamięci Narodowej.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Alison Landsberg o pamięci protetycznej

Alison Landsberg w swojej książce zwraca uwagę na pozytywny potencjał kultury masowej w budowaniu takiej formy pamięci, która przezwycięża proces atomizacji i umożliwia integrowanie wspólnoty w oparciu o doświadczenia zapośredniczane przez jej produkty. Koncepcja pamięci protetycznej opisuje funkcjonowanie pamięci i proces zdobywania historycznych doświadczeń w oparciu o przemysł kultury masowej.

Kamil: Jestem doktorantem na Wydziale Chemii UJ, zaczynam swoja przygodę z nauka ale w szczególności wciągnęła mnie...

Hanna Staszewska: Witam. Najbardziej zdziwiło mnie to, że XVIII-wieczne akta metrykalne są przechowywane w USC. To...

Mateusz: Niesamowity projekt! Może rzeczywiście „przenosić w czasie”. Skorzystam będąc w Lublinie.

Hanna Staszewska: Witam. Co prawda nie do końca rozumiem, o co chodzi z tą historią ratowniczą, ale chyba mi się...

Piotr: Życzę miłej zabawy w licytowanie.

Hanna Staszewska: Ok, w takim razie licytacji ciąg dalszy… Bardzo przepraszam, ale „Informacje o...

Piotr: To Pani zdanie. Jeśli już jednak zaczyna Pani licytację, to prosiłbym o nie operowanie półprawdami i...

Hanna Staszewska: Po prostu uważam, że publikowanie inwentarzy w EAD na własnej stronie internetowej jest...

Piotr: Tej uwagi nie rozumiem.

Hanna Staszewska: Gratuluję:) Z tego jednak co widzę, to ich liczba nie jest porażająca, bo oscyluje wokół...

Mateusz: Ok, proponuję wykład nt. łączenia źródeł dźwiękowych, pisanych i fotograficznych i in. tak, by stanowiły...

Piotr: Wiadomo, ze dużo się zmieniło, w końcu minęło już 8 lat, dlatego polecam to do czytania dla zainteresowanych...

Mateusz: Hej, czy jest możliwość uzyskania zapisu z tych warsztatów? Bardzo mi na tym zależ, bo cały czas nagrywam...

Hanna Staszewska: Czy jest przewidywana jakaś współpraca z archiwami państwowymi w tymże projekcie? Niektóre archiwa...

Hanna Staszewska: Cytowana literatura jest mi znana, akurat leży na moim biurku w pracy:D Jednak od czasu tychże...

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (720)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"