Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

Kobiety dyskryminowane w edukacji historycznej

Przedstawicielki Feminoteki i Społecznego Monitora Edukacji, inicjatywy kontrolującej zmiany w oświacie wystosowały list otwarty do minister edukacji Katarzyny Hall, w którym między innymi zwracają uwagę na problem obecności tematyki kobiecej w treści programów nauczania historii w polskich szkołach.

Równocześnie pragniemy zwrócić uwagę Pani Minister, na sposób, w jaki sformułowana jest podstawa programowa z historii. Niepokoi nas fakt, że w historii kobiety nie występują. W szkole podstawowej, zgodnie z podstawą, uczniowie i uczennice poznają zaledwie trzy kobiety: królową Jadwigę, Marię Curie-Skłodowską i Helenę Modrzejewską. W podstawie programowej do gimnazjum i w obu podstawach do liceum (poziom podstawowy i rozszerzony) nie pada ani jedno kobiece imię.

Nigdzie ponadto nie udało nam się znaleźć zagadnień, związanych z różnymi modelami rodziny na przestrzeni dziejów, z rolą i położeniem kobiet w życiu społecznym i gospodarczym dawnych społeczeństw. Nigdzie też nie znalazła się choćby wzmianka o walce kobiet o równe prawa, o reformach prawa wyborczego, o roli kobiet w XIX wiecznym ruchu robotniczym czy o podejmowanych przez kobiety w Polsce działaniach w dziedzinie edukacji.

gb453fds.jpg
Maria Wittek – Komendantka Główna Kobiecych Batalionów Pomocniczej Służby Wojskowej (później Wojskowej Służby Kobiet), żołnierka – obrończyni Lwowa, konspiratorka, pierwsza kobieta w Polsce, która uzyskała stopień generała brygady.

Cytowany przez Polskę The Times prof. Andrzej Chwalba, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego również zauważa istnienie problemu: Pokazujemy dzieje z perspektywy wodzów, wojowników, polityków, dyplomatów, królów. Nawet pułkownik Emilia Plater wdarła się na karty historii dzięki mundurowi. Kobiety na lekcjach historii pojawiają się więc jako monarchinie i kochanice wodzów. Jak informuje Polska, w listopadzie ukaże się nowy podręcznik prof. Chwalby, adresowany m.in. do uczniów przygotowujących się do matury z historii. Autor rolę i dokonania kobiet w XIX w. uwzględnił jako jeden z czterech czołowych problemów – obok m.in. sprawy narodowej. Wciąż w podręcznikach brakuje informacji np. o szerzeniu oświaty przez kobiece organizacje w XVIII i XIX w., filantropii kobiet, ich roli opozycji demokratycznej PRL-u, czy dokonaniach łączniczek, sanitariuszek i żołnierek w Powstaniu Warszawskim.

Inicjatywą promującą kobiecą historię jest projekt przygotowany przez Annę Czerwińską z Feminoteki – Wirtualne Muzeum Historii Kobiet: Celem projektu jest zachowanie pamięci o Polkach, które przyczyniły się do rozwoju historii, zarówno powszechnej, jak i lokalnej. Nie ma znaczenia, czym się zajmowały i w której z dziedzin były nowatorkami. Mamy tu więc literatki, działaczki społeczne, polityczki i filantropki. Są też bohaterki życia codziennego, tancerki kabaretowe czy sportsmenki. Wszystkie te kobiety łączą takie cechy charakteru jak niezależność myślenia, odwaga i przełamywanie schematów. Niestety, ich wspólną cechą jest także zapomnienie i nieobecność na kartach historii.

Zobacz też:
Herstory
Amerykański National Women’s History Month
Feministyczny midrasz. Alternatywne sylwetki kobiet biblijnych
Historia kobiet – opisy biograficzne, chronologia, bibliografia (ponad 200 tytułów).
Baza bibliograficzna – historia kobiet

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia / Zasoby / Świadomość historyczna

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz »

 
 • Teraz można powiedzieć że dyskriminowani będą mężczyźni m.in. dlatego że nie mają muzeum poświęcenego swojej historii. Bo skoro skoro historię człowieka można dzielić na historię płci , to dlaczego nie?, Zresztą to byłoby analogiczne i sprawiedliwe(Już nie wspominając że oprócz dzielenia facetów i kobitek , istnieje też dużo zdrowsze pojęcie i nadrzędne wobec spraw płci pojęcie człowieka). Jest to chore również dlatego że pokazuje tylko wybrany wycinek historii-zgodny z pasującę ideologią, która nie badai nie odkrywa , tylko (nad?)używa dany element dziejów, do promocji swojej definicji świata.

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
doswiadczyc

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (367)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"