Gulaghistory.org – o rzeczywistości komunizmu na platformie open source
Wiedza o komunizmie jest na Zachodnie wciąż niewystarczająca. W społeczeństwach, które na własnej skórze nie doświadczyły totalitaryzmu komunistycznego, bardzo wyraźne są tendencje do traktowania komunizmu jako elementu popkultury. Dlatego ważne są wszelkie inicjatywy edukujące o prawdziwej historii tej ideologii. Jedną z nich, koncentrującą się na tematyce systemu sowieckich obozów pracy funkcjonujących w ramach administracji Głównego Zarządu Poprawczych Obozów Pracy GUŁAG, jest strona gulaghistory.org, zrealizowana przez amerykański Center for History and New Media.
Oparty o skrypt Omeka serwis to popularnonaukowa prezentacja historii sowieckich obozów w kontekście losów konkretnych ludzi, których wspomnienia – w formie tekstu i nagrań video – opublikowano na stronie. Prezentacja skonstruowana jest z podstron opisujących poszczególne elementy więziennej rzeczywistości: aresztowania i śledztwa, niewolniczej pracy, głodu i chorób, propagandy, stosunków między więźniami i relacji ze strażnikami, przejawów wiary i – na koniec – pamięci o ofiarach.
W ramach projektu udostępniono też dosyć obszerną bibliografię pozycji w języku angielskim i podręcznik w formacie PDF, który nauczyciele mogą wykorzystywać na swoich lekcjach. Na stronie znaleźć można też materiały źródłowe (np. skany gazet w bardzo dobrej rozdzielczości). Internauci skorzystać mogą z wyszukiwarki i chmury tagów, pokazującej najpopularniejsze słowa kluczowe, którymi opisywane są wszystkie udostępniane źródła.
Oficjalną informację o uruchomieniu serwisu znaleźć można na stronie CHNM. Przy projekcie z CHNM współpracował m.in. rosyjski ośrodek Memoriał.
Gulaghistory.org to kolejne już wdrożenie Omeki w projekt historyczny. Ten dostępny za darmo w licencji GNU GPL pozwala na tworzenie internetowych prezentacji materiałów historycznych wykorzystujących wiele form – od tekstu przez grafikę (tworzenie katalogów) aż po materiały video. Być może ten skrypt – po przygotowaniu odpowiedniej lokalizacji i podręcznika w języku polskim – wsparłby wiele polskich internetowych inicjatyw historycznych. Zamiast drogich komercyjnych rozwiązań informatycznych mogłyby z powodzeniem tworzyć własne prezentacje i udostępniać zasoby wykorzystując właśnie Omekę. Co więcej, GNU GPL pozwala na swobodne tworzenie modyfikacji skryptu, więc przystosowanie go do konkretnych potrzeb nie wymagałoby ponoszenia jakichkolwiek opłat z tytułu licencji.
Zobacz też: Omeka – twórz repozytoria historyczne online
• • •
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Omeka jak na tak wczesną fazę rozwoju ma niezły potencjał, bawiłem się tym troszkę i jestem pod wrażeniem…czego niestety nie można powiedzieć o stronach naszych muzeów…
Pozdrawiam