Historia opowiedziana inaczej – zaproszenie do gdańskiej Łaźni

redakcja, 07.06,2008 Bookmark and Share

Wątki historyczne pojawiły się na wystawie “Opowiedziane inaczej…”, którą oglądać można od piątku w gdańskim CSW Łaźnia. Przygotowana przez kurator Bożena Czubak wystawa prezentuje między innymi materiały pochodzące z wydanej w 2005 roku książki Zbigniewa Libery i Darka Foksa Co robi łączniczka. Książka Libery i Foksa dotyczy pamięci Powstania Warszawskiego, pamiętanego jednak nieinstytucjonalnie i nieoficjalnie, mającego niewiele wspólnego z pomnikami i podniosłymi uroczystościami: Przedmiotem literackich i wizualnych dociekań autorów książki jest sposób kreowania i redystrybucji obrazów pamięci. Zarówno zdjęcia jak i teksty oscylują wokół pamięci i przypominania, powtarzające się wizerunki i zdania odsyłają do przypominania i zapominania, do nadmiaru i niedoboru pamięci zbiorowej. Odwołując się do pamięci innej, niż ta wyuczona, wyćwiczona i upamiętniana w publicznych formach jej wyrażania, Libera i Foks zwracają uwagę na rolę pamięci w konstruowaniu historii i tożsamości.

7897dasd089789asd9879as78dasd.jpg

Na gdańskiej wystawie zobaczyć też można prace Aleksandry Polisiewicz, dotykające problemu historii niedokonanej i w dużej mierze nierozpoznanej. Polisiewicz przygotowała wirtualną rekonstrukcję projektu totalitarnego miasta, jakim miała być Warszawa według niezrealizowanych nazistowskich planów. Autorka dotarła do planów niemieckiego urbanisty Friedricha Pasta, który zakładał całkowite zburzenia miasta i stworzeniu na jego zgliszczach nowej konstrukcji, mającej już narodowosocjalistyczny charakter.

511200801055720.jpg

“Opowiedziane inaczej” – Tomasz Ciecierski, Jarosław Kozłowski, Zofia Kulik, Aleksandra Polisiewicz, Zbigniew Libera i Darek Foks
Kurator projektu: Bożena Czubak
Współpraca ze strony CSW Łaźnia: Agnieszka Wołodźko
Wystawę oglądać można do 3 sierpnia w CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia / Świadomość historyczna

Tagi:

Rekomendacja: Na pewno znasz kogoś, kogo zainteresowałby ten artykuł. Możesz pomóc promować ten serwis. Powiadom znajomego o tym materiale To zajmuje tylko kilka sekund.

Subskrybuj newsletter i pozostań w kontakcie. Kilka razy w miesiącu otrzymasz informacje o nowych materiałach dostępnych w serwisie.

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS