Jimmy Wales: zamrozić Wikipedię do celów akademickich

redakcja, 05.06,2008 Bookmark and Share

Jimmy Wales, jeden z założycieli Wikipedii znów zabrał głos w kontekście przyszłości tego największego internetowego projektu o wiedzowym charakterze. Pisaliśmy już o tym, jak Wales zmienił zdanie w kwestii wykorzystywania Wikipedii w edukacji akademickiej. Wired Campus informuje o jego kolejnym wystąpieniu dotyczącym tego tematu.

Na konferencji w Harvard University’s Berkman Center for Internet & Society Wales zaproponował dodanie do Wikipedii funkcji zamrażania haseł. Zamrożone artykuły zostałyby zarchiwizowane i nie byłyby swobodnie edytowane – nad ich merytorczną jakością czuwaliby tylko eksperci. Dzięki temu tego typu treści mogłby być łatwiej wykorzystywane w pracach naukowych, w których – co warto podkreślić za Walesem – z reguły nie używa się nawiązań do encyklopedii.

W niemieckiej wersji Wikipedii pojawiły się już podobne, testowe funkcje. Jak przekonuje Wales, specjalnie oflagowane, zamrożone hasła będą posiadać późniejsze wersje, w których każdy będzie w stanie dodać własne modyfikacje. Jednak obok tych nadbudowanych edycji, użytkownicy zawsze będą mogli skorzystać z zarchiwizowanej, sprawdzonej wersji: We’d still allow further editing, but if you really wanted a version that as of three months ago we had three Ph.D.‘s look at it, and they checked it off as being good, we may move in that direction.

Źródło: A ‘Frozen’ Wikipedia Could Be Better for College, Founder Says

• • •

Kategorie: Uncategorized

Tagi:

Rekomendacja: Na pewno znasz kogoś, kogo zainteresowałby ten artykuł. Możesz pomóc promować ten serwis. Powiadom znajomego o tym materiale To zajmuje tylko kilka sekund.

Subskrybuj newsletter i pozostań w kontakcie. Kilka razy w miesiącu otrzymasz informacje o nowych materiałach dostępnych w serwisie.

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS