Crowdsourcing, biblioteki, muzea i rekonstrukcje
W ciągu ostatniego tygodnia pojawiło się w internecie wiele ciekawych artykułów związanych z tematyką podejmowaną przez nasz serwis. Warto wynotować przynajmniej kilka z nich:
Robert Darnton w The New York Review of Books opublikował tekst The Library in the New Age, w którym analizuje wiele elementów istnienia książki w przestrzeni publicznej w perspektywie gwałtownego rozwoju internetu. the pace of change seems breathtaking: from writing to the codex, 4,300 years; from the codex to movable type, 1,150 years; from movable type to the Internet, 524 years; from the Internet to search engines, nineteen years; from search engines to Google’s algorithmic relevance ranking, seven years; and who knows what is just around the corner or coming out the pipeline?
Sławomir Sowula i Bartosz Gondek w artykule Zabawy ze swastyką opublikowanym na stronach gazety.pl podejmują etyczno-estetyczny problem związany z ruchem rekonstrukcji historycznych. Czy wymogi historyczności stroju uprawniają do odtwarzania estetyki nazistowskich oddziałów?
Fragment serwisu Footnote.com
Stephen Mihm w tekście Everyone’s a historian now pisze m.in. o idei crowdsourcingu (w kontekście projektów realizowanych na Flickru). Wspomina również o imponującym (i bardzo odważnym) projekcie Footnote.com, który jest czymś w rodzaju oddolnie tworzonego repozytorium źródeł historycznych. Przypomina też pionierskie społecznościowe projekty historyczne, które stworzył Roy Rosenzweig (choćby September 11 Digital Archive). Warto polecić ten tekst – do doskonałe wprowadzenie do kwestii roli społeczności w poznawaniu i upamiętnianiu historii w internecie. (Zob. też w tym kontekście Practicing History without a Licence).
Wyszedł też nowy numer Journal of the Association for History and Computing.
Ważnym tekstem dla osób interesujących się nowymi trendami w muzealnictwie może być szkic, który opublikował na swoim blogu Mike Ellis po konferencji Museums and the Web.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz anglojęzyczny kanał RSS – feeds.historiaimedia.org
• • •
Kategorie: Uncategorized
Trackback: http://historiaimedia.org/2008/06/02/crowdsourcing-biblioteki-muzea-i-rekonstrukcje/trackback/
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze