Portal edukacyjny o Witoldzie Pileckim
Instytut Pamięci Narodowej poinformował o stworzeniu serwisu internetowego poświęconego pamięci Witolda Pileckiego. To już kolejna internetowa inicjatywa Instytutu, po stronach www.13grudnia81.pl i www.marzec1968.pl.
Uruchomieniu serwisu towarzyszy akcja ulotkowa pod hasłem „Ochotnik do Auschwitz”. W całej Polsce pojawią się ulotki kolportowane przez oddziały IPN, szkoły im. W. Pileckiego – 6 w Polsce, Muzeum Auschwitz. Pojawią się również specjalne plakaty w warszawskim metrze.
Serwis dostępny pod adresem www.pilecki.ipn.gov.pl zawiera obszerne opracowanie biogramu Witodla Pileckiego, duży zasób fotografii archiwalnych, fragmenty spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji, skany dokumentów oraz informacje o publikacjach książkowych.
Jak przypomina IPN, Witold Pilecki już jako chłopiec działał w niepodległościowym harcerstwie, a następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Podczas kampanii wrześniowej dowodził oddziałem kawalerii. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku został dobrowolnym więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Przebywał w Auschwitz ponad dwa i pół roku. Po ucieczce z obozu podjął działalność konspiracyjną w AK. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w zgrupowaniu „Chrobry II”, a po kapitulacji trafił do obozów jenieckich Lamsdorf i Murnau. Po wyzwoleniu obozu wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa w 1945 roku powrócił do kraju, gdzie w maju 1947 roku został aresztowany pod zarzutem prowadzenia działalności na rzecz II Korpusu. 25 maja 1948 roku po okrutnym śledztwie i sfingowanym procesie został skazany na śmierć.
26 maja 2008 r. o godz. 14.00 zostanie otwarta w Alejach Ujazdowskich w Warszawie (vis-a-vis Ministerstwa Sprawiedliwości) wystawa plenerowa „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Dolnośląską Inicjatywę Historyczną. 9 czerwca w Senacie RP odbędzie się sesja naukowa poświęcona historii Witolda Pileckiego.
• • •
Kategorie: Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Skandal w Parlamencie Europejskim w sprawie śp. rotmistrza Pileckiego 2009-04-14
Niektórzy polscy europosłowie głosowali przeciwko rezolucji w sprawie upamiętnienia polskiego bohatera śp. rotmistrza Pileckiego. Publikuje w związku z tym nastepujące oświadczenie, bo warto zapamietać poniższe nazwiska. Zapamiętać, aby na osoby te w czasie zbliżającej się kampanii wyborczej nie głosować.
Oświadczenie
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wzywa wszystkich polskich eurodeputowanych, którzy nie poparli 2 kwietnia podczas głosowania w Parlamencie Europejskim zgłoszonych przez Hannę Foltyn-Kubicką poprawek do rezolucji „Świadomość europejska a totalitaryzm” – mających na celu wpisanie rotmistrza Witolda Pileckiego do tekstu dokumentu oraz ustanowienie dnia 25 maja (rocznicy jego śmierci) Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem – do publicznego ogłoszenia rezygnacji z dalszego udziału w życiu politycznym.
Żadna z poprawek nie uzyskała wymaganej większości, co przyjmujemy ze smutkiem, ale prawdziwym skandalem jest dla nas imienny wydruk wyników głosowania dwóch z nich, z którego wynika, że także spora część naszych europosłów nie podniosła rąk za ich przyjęciem. Polscy eurodeputowani, głosujący przeciwko uhonorowaniu jednego z największych bohaterów najnowszej historii swojego kraju – tego nie wolno zbagatelizować, ani pozostawić bez wyciągnięcia surowych konsekwencji.
Oto ich nazwiska: Czarnecki Marek, Onyszkiewicz, Piskorski, Staniszewska, Wielowieyski, Buzek, Chmielewski, Gacek, Jałowiecki, Lewandowski, Olbrycht, Protasiewicz, Saryusz-Wolski, Siekierski, Zaleski, Zwiefka, Geringer de Oedenberg, Grabowska, Liberadzki, Masiel. Sonik i Gierek w jednym głosowaniu wstrzymali się, w drugim byli przeciwko przyjęciu zgłoszonej przez Foltyn-Kubicką poprawki.
Nie przyjmujemy do wiadomości żenujących tłumaczeń, że takie były ustalenia poszczególnych frakcji europarlamentu, w których zasiadają owi deputowani. Jeżeli zechcą oni użyć w swej obronie podobnych argumentów, będzie to znaczyć że bycie Polakiem jest dla nich czymś nieistotnym, a więc logiczny jest wniosek, iż nie powinni już nigdy więcej reprezentować Rzeczypospolitej na żadnym publicznym forum w kraju, ani za granicą.
W polityce bywają jednoznaczne sytuacje, w których wszelkie podziały powinny ustępować miejsca uczuciom patriotycznym. Trudno wyobrazić sobie zaś lepszą okoliczność do zamanifestowania dumy ze swego kraju w europarlamencie, jak właśnie ta opisana wyżej. Niestety, dla kilkunastu naszych deputowanych nie stała się ona znakomitą okazją do zademonstrowania swej polskości, ale wręcz przeciwnie: powodem haniebnej kompromitacji.
Apelujemy do wszystkich posiadających czynne prawa wyborcze Polaków, aby dobrze zapamiętali wymienione wyżej nazwiska. Politycy podnoszący ręce przeciw uczczeniu uznanego przez cały świat za jednego z najdzielniejszych ludzi okresu II wojny światowej rtm. Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenu (w celu zorganizowania w nim konspiracji), żołnierza Armii Krajowej, walczącego przeciw dwóm okupantom Polski i zamordowanego przez sowiecki reżim w Warszawie nie powinni bowiem w przyszłości reprezentować nas ani w Parlamencie Europejskim, ani w polskim, ani nawet w lokalnych samorządach.
W imieniu Rady POKiN
dr Jerzy Bukowski hm