Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (19.05, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Historia w kulturze popularnej – konferencje naukowe

Publikujemy informacje o nowych historycznych konferencjach naukowych. Polecamy szczególnie te odnoszące się do historii w kontekście kultury, literatury oraz mediów. Do naszej redakcji dotarły niedawno informacje o trzech takich niezwykle interesujących konferencjach:

Pierwsza z nich to: Pop-komunizm – doświadczenie komunizmu a kultura popularna. Organizowana jest przez Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i odbędzie się w dniach 20-22 czerwca 2008 roku w Siemianach koło Iławy. Jest to kolejne z cyklu spotkań dotyczących komunizmu, tym razem skupiające się na funkcjonowaniu odniesień do czasów komunizmu w pop-kulturze. Organizatorzy proponuje miedzy innymi takie zagadnienia tematyczne jak: komunizm jako tworzywo i temat współczesnych tekstów kultury popularnej; komercjalizacja estetyki i symboliki komunizmu (reklama, marketing, promocja itp.); kultura popularna jako źródło wiedzy potocznej o komunizmie. Termin zgłoszeń upływa 2 czerwca. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora.

ds72d77sa2sa23nbcadsqa2w2.jpg

Drugą bardzo ciekawą propozycją jest konferencja: Wojna przeżyta i wyobrażona: obraz wojny w kulturze popularnej. Odbędzie się ona w dniach 20-23 listopada 2008 roku w Spale. Organizatorem są jednostki Uniwersytetu Warszawskiego: Instytut Kultury Polskiej, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej, Studium Europy Wschodniej oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFIS PAN. Obszar zainteresowań został ograniczony do w Europie Środkowo-Wschodniej, Bałkanów oraz Rosji, zaś przedział czasowy to XX i XXI wiek. Proponowane zagadnienia to m. in.: wojna jako mit kultury; Śmierć Miasta (Berlin, Drezno, Grozny, Sarajewo, Srebrenica, Stalingrad, Warszawa i inne); upamiętnienie wojny – wielkie i małe narracje (od pomników, monumentów i muzeów do pocztówek, znaczków i gadżetów); wielkie wojny przyszłości (katastrofizm, historia alternatywna, antyutopia, political fiction) oraz wiele innych interesujących zagadnień. Wszystkie szczegóły konferencji znaleźć można w udostępnionych w internecie materiałach.

Trzecią propozycją jest mająca się odbyć w grudniu (3-5 XII) 2008 roku w Katowicach konferencja poświęcona tematowi: Inne życie historii (w literaturze) – w stulecie urodzin Teodora Parnickiego. Jej organizatorami są: Zakład Historii Literatury Poromantycznej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego. Jeden z dni ma zostać poświęcony twórczości życiu oraz działalności Teodora Parnickiego, podczas pozostałych dwóch dyskutowane będą tematy dotyczące m.in: związków historii z dyskursami nowoczesnej literatury; rozmaite literackie praktyki adaptacji dyskursów historii obserwowane w polskiej literaturze; literackie konstrukcje, destrukcje i dekonstrukcje dyskursów historii; pogranicza epiki historycznej (m.in. komiks, fantasy, gry); historie sekretne, kontr-historie, historie alternatywne, prawo do własnej narracji historycznej i walka o uznanie. Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się w pliku umieszczonym poniżej: inne-zycie-historii.pdf

 

• • •

Kategorie: Pamięć i formy upamiętniania

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze