polecamy

Archeologia eksperymentalna, rekonstrukcja historyczna – możliwości badawcze II (konferencja)

12.05,2008
redakcja

Zapraszamy na konferencję naukową „Archeologia eksperymentalna, rekonstrukcja historyczna – możliwości badawcze II”, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-17 maja 2008 roku. Jaki wpływ na naukę mają rekonstrukcje? Jakie teorie udało się udowodnić bądź obalić dzięki archeologii eksperymentalnej? Na te pytania odpowiedzą zaproszeni na konferencję goście.

Spotkanie otworzy prof. dr. hab. Jerzy Piekalski. Daria Dąbal z Zakładu Historii i Metodologii Prahistorii, Instytut Prahistorii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowie o sprzedawaniu nostalgii za przeszłością - o nowych trendach w muzealnictwie archeologicznym i upowszechnianiu wiedzy historycznej. Podobnego tematu dotknie Krzysztof Deskur (Instytut Prahistorii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) w referacie Archeologia eksperymentalna jako element public archaeology. Niezwykle ciekawie (również z punktu widzenia podejmowanej przez nas na stronie tematyki rekonstrukcji historycznych) zapowiadają się wystąpienia Michała Bogackiego Granice między odtwórstwem historycznym a nauką i Mariusza Marszewskiego Badania nad historycznym rekonstrukcjonizmem jako źródło do badań nad współczesna kulturą krymsko-tatarską.

Popularyzacja historii za pomocą internetu to temat referatu Marka Marca i Anety Kwiatkowskiej z portalu Polska.pl.

xcddd7ggfd3.jpg

Kolejne dni konferencji to już bardziej praktyczne spotkanie z archeologią eksperymentalną. Będzie można dowiedzieć się na jakie problemy natrafia współczesny garncarz wykonując naczynia ceramiczne tradycyjnymi metodami, oraz ile wysiłku musiał włożyć pradziejowy łowca aby wykonać prostą wydawałoby się motykę. Spodziewać się można referatów na temat krzemieniarstwa i dawnego hutnictwa, a także wyrobu biżuterii i przedmiotów codziennego użytku, narzędzi kościanych i broni.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Szczegółowy program konferencji znajduje się na tej stronie.

Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe
Archeologów UWr i Instytut Archeologii UWr. Patronat konferencji objął serwis Historia i Media, magazyn Histmag.org, portal Polska.pl i Archeolodzy.org

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS

Dodając komentarz pomagasz digitalizować starodruki